Australski imigracijski ured ukinuo je vizu Hrvatu Mihi Kristijanu Alaviji (43) koji je odslužio 20 godina za silovanje i ubojstvo 1993. godine. Uskoro će ga deportirati
Silovatelja i ubojicu puštaju iz zatvora: Vraća se u Hrvatsku?
Hrvat Miho Kristijan Alavija (43) silovao je njemačku turistkinju Anne Neumann (22) i živu je bacio u rudarsko okno u australskom Coober Pedyju 1993. godine. Osuđen je na doživotni zatvor s mogućnošću uvjetnog otpusta nakon 20 godina.
Imigracijski ured ukinuo mu je vizu 9. rujna, doznaje News.com.au.
Ako dobije uvjetnu, odmah će ga deportirati
Čim ga puste na uvjetnu kaznu deportirat će ga iz zemlje. Dan ranije istekao mu je period u kojem nije mogao tražiti uvjetno puštanje iz zatvora. Izvor tvrdi kako ima saslušanje ovog mjeseca. Ako mu odobre puštanje, odmah će ga deportirati ili će ga pritvoriti do prvog mogućeg leta za Hrvatsku.
Alavija se ne protivi deportaciji. Naprotiv, u proteklih deset godina više puta je tražio da izdržava kaznu u Hrvatskoj.
Odluka o deportaciji neće utjecati na uvjetnu kaznu
Glasnogovornik odbora za uvjetnu kaznu Kevin Hill rekao je kako odluka o deportaciji neće utjecati na njihovu odluku. Glavni kriterij bit će predstavlja li i dalje opasnost za društvo.
Potraga za Neumann bila je najveća u povijesti južne Australije. Strahovali su da serijski ubojica vreba žene. Anne je nestala 19 mjeseci nakon nestanka talijanske turistkinje Anne Rose Liva i tri godine nakon nestanka lokalne djevojke Karen Williams.
Iako se znalo da je Alavija posljednji koji je vidio Neumann, uhitili su ga tek osam tjedana kasnije. Policiji su ga prijavila dvojica kojima je rekao za ubojstvo. Ispostavilo se da nema veze s druga dva ubojstva jer nije bio u gradu u to vrijeme.
Alavija je cijelo vrijeme suđenja tvrdio da je nevin.
Veleposlanik: Dobrodošao je svaki kriminalac koji odsluži kaznu
Glasnogovornik hrvatskog veleposlanstva u Canberri rekao je kako je svaki kriminalac koji odsluži kaznu dobrodošao u zemlju. Međutim, očekuje se da će Interpol na vrijeme upozoriti hrvatske vlasti.
Nestanak djevojke prijavio je vlasnik hostela
Njemačka turistkinja stigla je u Coober Pedy autobusom iz Alice Springsa 14. srpnja 1993. godine navečer. Bila je visoka, crvenokosa i vrlo atraktivna. Prijavila se u hostel i otišla u šetnju. Dva sata kasnije bila je mrtva.
Posljednji puta je viđena u Alavijinom automobilu koji je tamo živio. Vlasnica hostela prijavila je njezin nestanak dva dana kasnije vidjevši da nije spavala u svom krevetu.
Policija je unatoč brojnim dojavama tapkala na mjestu osam tjedana. Lokalni muškarac kontaktirao je policiju i rekao kako njegov prijatelj ima informacija o djevojci. Njih dvojica odveli su policajce do rudarskog okna u kojem je bilo tijelo. Alavija je muškarcima pokazao mjesto ubojstva dan kasnije.
Mjesto naseljavali tragači opala
Nakon što su 1915. godine otkrili opale u malom mjestu u južnoaustralskoj pustinji, Coober Pedy naselili su bivši vojnici. Živjeli su u, danas popularnim, podzemnim nastambama. Većina ih je zaradila novac i otišla.
Nakon što se doznalo o nestanku djevojke, grad se podijelio. Neki su odbijali vjerovati da ubojica živi među njima iako su dvije djevojke već nestale u protekle tri godine. Mislili su da je djevojka pala u jedno od brojnih rudarskih okna u okolici.
U mjestu je bilo etničkih klanova
Grad s populacijom od 2200 stanovnika uvijek je privlačio imigrante. U mjestu je bio samo jedan bar u sklopu kojega je bio hostel. Međutim, bilo je barem pet registriranih etničkih klubova, među kojima talijanski i grčki klub te najstariji jugoslavenski klub. Nakon nekog vremena Srbi su se odvojili i otvorili svoj klub. Mjesto je bilo podijeljeno u klanove.
Lokalni stanovnici ispričali su priču o trojici prijatelja koji su cijeli život zajedno tražili opale. Nikada nisu našli dovoljno da se obogate već su samo preživljavali. Jednoga dana dvojica su otišla tražiti drago kamenje, a treći ne. Vračajući se u grad pronašao je golemi opal kraj ceste.
- Bogat sam! Bogat sam! - vikao je svojim kolegama kada su se vratili. Prijatelji su ga prebili.