Tijekom trećeg tromjesečja, kada je Boris Johnson postao premijer, među kompanijama se proširila zabrinutost da bi Britanija 31. listopada mogla pokrenuti postupak izlaska iz EU-a bez dogovora
Strah oko Brexita: Najsporiji rast ekonomije od 2010. godine
Britansko je gospodarstvo u trećem tromjesečju poraslo najslabije u gotovo deset godina zbog slabljenja globalnog gospodarstva i zabrinutosti vezane za Brexit koji pogađaju poslovna ulaganja i proizvodnju.
Bruto domaći proizvod porastao je u trećem tromjesečju 1,0 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, najslabije od prvog tromjesečja 2010. godine, izvijestio je ONS.
U drugom tromjesečju porastao je 1,3 posto.
Na tromjesečnoj razini gospodarstvo je poraslo 0,3 posto, za 0,1 postotni bod slabije no što su prognozirali su središnjoj banci.
Podaci ONS-a pokazuju stagnaciju investicija u trećem tromjesečju ali i rast potrošnje kućanstava, za 0,4 posto u odnosu na prethodno tromjesečju, zahvaljujući padu nezaposlenosti i većim plaćama. Državna potrošnja porasla je 0,3 posto.
Sporiji rast u razdoblju od srpnja do rujna odražava neočekivano slabašan oporavak BDP-a koji je u drugom tromjesečju pao zbog nagomilanih prekomjernih zaliha sirovina u očekivanju izlaska Britanije iz Europske unije. Brexit je potom odgođen do kraja listopada da bi naknadno rok bio pomaknut za kraj siječnja iduće godine.
- Rast na godišnjoj razini najslabiji je u gotovo deset godina - izjavio je glasnogovornik ONS-a.
Tijekom trećeg tromjesečja, kada je Boris Johnson postao premijer, među kompanijama se proširila zabrinutost da bi Britanija 31. listopada mogla pokrenuti postupak izlaska iz EU-a bez dogovora.
Parlament je prisilio Johnsona da zatraži odgodu a on je u međuvremenu raspisao prijevremene izbore za 12. prosinca kako bi osigurao dovoljno glasova za svoju varijantu sporazuma o Brexitu prije isteka novog roka krajem siječnja.
Britansko gospodarstvo usporava od referenduma o Brexitu, održano u lipnju 2016. godine. Prije toga obično je raslo više od dva posto godišnje.
U prošlom je tjednu središnja banka povisila procjenu rasta u 2019. godini s 1,3 na 1,4 posto, najvećim dijelom na temelju procjene da će oporavak u trećem tromjesečju biti snažniji nego što su do tada predviđali. To bi značilo da je gospodarstvo poraslo istim tempom kao i u 2018., najslabije u razdoblju nakon financijske krize.
Osim Brexita, poduzeća diljem Europe trpe i negativne posljedice američko-kineskog trgovinskog rata. Gospodarstvo eurozone poraslo je u trećem tromjesečju 1,1 posto na godišnjoj razini, nakon 1,2-postotnog rasta u prethodnom kvartalu.