Dogovorite se: Tvrtka Državne nekretnine šalje račune za stanarine otprije tri godine, a Ministarstvo gospodarstva kaže da ne smiju
Šutjeli su o poskupljenju, a sad naplaćuju zaostatke stanarine
Uredno plaćam račune za stanarinu svakog mjeseca i nedavno su mi poslali neke zaostatke, požalila nam se čitateljica.
Zašto šalju račune za plaćanje unatrag, pitali smo Državne nekretnine, trgovačko društvo koje upravlja državnim nekretninama.
- Neke zgrade u kojima su državni stanovi povisile su pričuvu pa smo morali s time uskladiti iznos zaštićene najamnine sukladno odredbama Zakona o najmu stanova - odgovorili su nam iz Državnih nekretnina.
Dodali su da se radi o stanarinama za zaštićene najmoprimce koji su najosjetljivija kategorija te da kod te kategorije ne ostvaruju profit.
- Razliku stanarine obračunali smo od povećanja pričuve, odnosno donošenja Odluke o povećanju pričuve, ali ne više od tri godine unatrag za zaštićene najmoprimce, sve sukladno odredbama Zakona o obveznim odnosima - rekli su iz Državnih nekretnina.
Dodali su da su sve korisnike pismeno obavijestili o povećanju najamnine, razlozima povećanja i mogućnosti plaćanja razlike u ratama bez kamata. Nisu rekli kad su stanare obavijestili, kad su im poslali uplatnice, ili ranije, kad su povećali pričuvu. Nisu objasnili ni zašto su sad “uskladili najamninu s cijenom pričuve”. Obračunali su zaostatke za tri godine pa se čini da je u nekim zgradama pričuva odavno poskupjela. Starije dugove ne mogu naplatiti jer je zastara za stanarinu i pričuvu tri godine. Pitanje je smiju li naplaćivati i ovo.
- U Zakonu o zaštiti potrošača piše da trgovac mora potrošača upoznati unaprijed sa svojim općim uvjetima poslovanja te uvjetima korištenja javnih usluga i javno ih objaviti na mrežnim stranicama. O svakoj promjeni uvjeta nora unaprijed pismeno obavijestiti potrošača - kažu u Ministarstvu gospodarstva.
- Javilo nam se desetak zabrinutih stanara kojima su proteklih dana stigle uplatnice za plaćanje zaostataka stanarine. Nije im jasno odakle zaostaci kad redovito plaćaju svaki mjesec. Revoltirani su, a nekima je vjerojatno i teško to platiti - rekla je Dunja Mak, pravna savjetnica u osječkom savjetovalištu za potrošače.
Osječani su dobili uplatnice na dvije, tri tisuće kuna, ovisno o kvadraturi stana. Iako stanarine nisu velike, poskupjele su za 60-ak posto.
- To je zavaravanje potrošača. Kao da kupi peć pa nakon dvije godine trgovac traži da plati još - kaže Dunja Mak.