Najteža situacija je u stočarstvu i mljekarstvu, složili su se sudionici konferencije 'Snaga hrvatske hrane' koju je u Zagrebu organizirao Poslovni dnevnik
'U dvije godine u poljoprivredi izgubljeno 9.000 radnih mjesta'
Niz okolnosti, od gubitka CEFTA-e i ulaska u Europsku uniju te otvaranja tržišta, pa sve do embarga na izvoz u Rusiju i ukidanja kvota za mlijeko, negativno je utjecalo na situaciju u hrvatskoj poljoprivredi koja je pritom propustila priliku da se prilagodi novim tržišnim uvjetima u predpristupnom razdoblju. Najteža situacija je pritom u stočarstvu i mljekarstvu, složili su se sudionici konferencije Snaga hrvatske hrane koja se održava u Maloj dvorani Lisinski u organizaciji Poslovnog dnevnika.
Konferencija je okupila vodeće tvrtke i imena domaće prehrambene industrije i obrazovnih ustanova čija je uloga ključna u podizanju kvalitete sektora.
- Rezultati nisu sjajni, no analitičari se slažu da bolje niti nismo mogli očekivati, jer su i primjeri drugih zemalja pokazali da prilikom pristupanja EU nema rezultata preko noći, što pogotovo vrijedi za Hrvatsku koja se nije pripremila i nije iskoristila sredstva predpristupnih fondova kako bi spremnije dočekala nove uvjete. Poljoprivreda u RH je na prekretnici, i ako sad ne završimo reformske zahvate koje smo započeli, od okrupnjavanja zemljišta, sustava potpora, ako se ne udružimo u klastere i zadruge, i ne usvojimo nova znanja, ne možemo očekivati da se stvari promijene - istaknuo je u uvodnoj prezentaciji ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.
Goran Pajnić, predsjednik HUP-ove Udruge prehrambene industrije i poljoprivrede upozorio je na dramatičnu situaciju u poljoprivredi, koja je za sada osjetila samo negativne posljedice pristupanja EU. Tako je od 2012. do 2014. u poljoprivredi izgubljeno 9 tisuća radnih mjesta, a prosječna neto plaća u sektoru je na 70 posto hrvatskog prosjeka.
VIše čitajte OVDJE.