Obavijesti

News

Komentari 0

U pomorskim nesreća prošle godine je poginulo 40 ljudi

U pomorskim nesreća prošle godine je poginulo 40 ljudi
1

Najveći broj intervencija na moru, ukupno 59, poduzet je zbog kvarova pogonskih strojeva na plovilima, upravljačkim sustavima, a manji broj zbog nestanka pogonskoga goriva

VIDEO

Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC Rijeka) je u 2017. godini koordinirala 454 akcije na moru u kojima je ukupno spašeno 765 ljudi i 174 plovila, dok je u istom razdoblju zabilježeno 40 smrtnih slučajeva, od čega je, nažalost, 33 smrtno stradalih od izravnih ili posrednih posljedica pomorskih nesreća, dok je kod preostalih 7 utvrđena prirodna smrt, objavilo je u četvrtak Ministarstvo mora.

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

"Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC Rijeka) u protekloj 2017. godini koordinirala je 454 akcije na moru u kojima je ukupno spašeno 765 osoba i 174 plovila, dok je u istom razdoblju zabilježeno 40 smrtnih slučajeva, od čega je, nažalost, 33 smrtno stradalih od izravnih ili posrednih posljedica pomorskih nesreća, dok je kod preostalih 7 utvrđena prirodna smrt.

Tijekom 2017. godine u okviru poduzetih spasilačkih akcija spašeno je 765 osoba, odnosno, 310 manje nego prethodne 2016. godine, a godina je zaključena sa 6 nestalih osoba na moru.

Protekle godine dogodilo se 19 sudara i 51 nasukanja plovila. U potpunosti je potonulo 12 plovila te je zabilježeno čak 18 požara na plovilima.

Najveći broj intervencija na moru, ukupno 59, poduzet je zbog kvarova pogonskih strojeva na plovilima, upravljačkim sustavima, a manji broj intervencija poduzet je zbog nestanka pogonskoga goriva na plovilima.

Iako je tijekom 2017. godine ukupno poduzeto manje spasilačkih akcija na moru, u nesrećama i nezgodama ozlijeđena je 51 osoba, ipak je u 2017. godini ukupno organizirano i poduzeto gotovo trostruko više, čak 138 hitnih medicinskih prijevoza pacijenata u odnosu na prethodnu godinu, a kojima su u najvećem broju slučajeva obavljeni transporti medicinskog interventnog osoblja do, odnosno, na pozicije nesreće.

Među roniocima je u 2017. godini zabilježen nastavak negativnoga trenda stradavanja, odnosno, ozljeđivanja u ronilačkim nesrećama, slijedom čega je MRCC Rijeka organizirala i koordinirala evakuacije i hitne medicinske pomoći u 6 ronilačkih nesreća (4 na boce, 2 na dah).

Među daskašima su također zabilježene brojne nezgode i stradavanja, od čega su prema 16 daskaša organizirane potražno - spasilačke akcije.

Analiza smrtno stradalih osoba u 2017. godini rezultira sa 5 smrtno stradalih osoba u sudaru brodica, 5 osoba preminulo je u medico transportu  (infarkt, osobe starije dobi), 15 osoba preminulo je u slučaju čovjek u moru (pad s plovila, u određenim slučajevima suicid), dok je 7 preminulih osoba među kupačima. Na brodici su preminule 3 osobe, jedna osoba preminula je prilikom pada sa skutera (jet-ski), a jedna osoba preminula je prilikom prevrtanja brodice. Među roniocima zabilježena su 2 smrtna slučaja 2017. godine, od čega 1 na dah. Jedna osoba preminula pronađena je mrtva u prostoru obale, odnosno, u obuhvatu pomorskog dobra.

U odnosu na broj poduzetih i koordiniranih spasilačkih akcija ukazuje da se najveći broj nesreća događa zbog nedovoljnog nautičkog iskustva, tehničke neispravnosti i slabe opremljenosti brodica, stoga se svim sudionicima u pomorskom prometu opetovano savjetuje slušati vremenske prognoze, usklađivati plovidbe morem sa razinama stečenih nautičkih osposobljenosti i znanja te koristiti službene pomorske navigacijske karte i publikacije, kao i službenu višejezičnu mobilnu aplikaciju „nIS- nautički informacijski servis”, koja u realnom vremenu sadrži sve ažurne podatke bitne za sigurnu plovidbu, a što značajno može pripomoći voditeljima plovila i njihovim posadama u slučajevima pogibeljnih situacija".

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"
Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!
ZARADILE 30 TISUĆA EURA

Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!

DETALJI OPTUŽNICE Spolne usluge oglašavale su pod naslovima 'Plava bomba 35 g.', 'Mazna37', 'Vatrena plavuša, grudi 4' i slično. Neki od muškaraca su odlazili kada bi vidjeli da žena ne odgovara opisu iz oglasa