SDP-ov zastupnik Gordan Maras prozvao je u četvrtak saborsku većinu za "parlamentarno nasilje" nad manjinom, a HDZ da izbjegava raspravu o temama koje tu stranku smetaju
Maras: "Ovo je parlamentarno nasilje većine nad manjinom"
Hrvatski sabor nastavio je danas sjednicu raspravom o izmjenama Zakona o ravnopravnosti spolova koji će omogućiti svim građanima da na odgovarajući način zaštite svoje pravo na jednake mogućnosti.
Predložene zakonske izmjene uređuju pitanje sveobuhvatne zaštite od viktimizacije i trebale bi pridonijeti zaštiti svih onih koji su prijavili diskriminaciju, nazočili diskriminaciji ili odbili nalog za diskriminatornim postupanjem. Izmjene bi također trebale pridonijeti zaštiti od stavljanja u nepovoljniji položaj svih onih koji su u dobroj vjeri upozorili javnost na slučaj diskriminacije. Izmjenama se, osim toga, hrvatsko zakonodavstvo usklađuje s pravnom stečevinom Europske unije.
SDP-ov zastupnik Gordan Maras prozvao je u četvrtak saborsku većinu za "parlamentarno nasilje" nad manjinom, a HDZ da izbjegava raspravu o temama koje tu stranku smetaju, pa su nakon njegova izlaganja uslijedili novi zahtjevi za stankom koje su redom upućivali klubovi HDZ-a, Mosta, HSU-a te ponovno SDP-a.
"Od kada je konstituiran moderni Sabor nije se događalo ovakvo parlamentarno nasilje većine nad manjinom", ustvrdio je Maras nakon stanke koju je SDP zatražio nezadovoljan načinom na koji je predsjednik parlamenta Božo Petrov vodio sjednicu.
Maras tvrdi kako je evidentno da HDZ ne želi raspravu o temama koje ih smetaju, da ga je potpredsjednik Željko Reiner četitri puta prekidao na spomen imena premijera Andreja Plenkovića. "Kao da ima okidač", rekao je SDP-ov zastupnik, opetujući kako je očito da HDZ-u ne odgovara da se govori o temama koje HDZ i Plenković rade krivo.
"Sabor je jedno od rijetkih mjesta, nakon što je HRT pao pod cenzurom HDZ-a, gdje građanima možemo reći što mislimo. Radit ćemo to svaki dan, pod svaku cijenu, jer građani to od nas očekuju", poručio je Maras.
Ustvrdio je kako nakon Reinera, sada i Petrov pokušava nametnuti zastupnicima da ne govore ništa osim onoga što oni žele, odnosno što je po zakonu i Poslovniku.
Petrov je ranije, zbog ocjene da je govorila mimo teme, Ireni Petrijevčanin Vuksanović (HDZ) izrekao opomenu, na što mu je zastupnica uzvratila da bi se predsjedavajući trebali uskladiti u načinu vođenja sjednice, jer neki zastupnicima dopuštaju sve, a neki ništa. Najugroženija kategorija u Saboru su zastupnici koji su normalni, kulturni i obrazovani u ovim okolnostima, rekla je zastupnica.
U njenu je obranu stao Arsen Bauk (SDP), a Silvano Hrelja (HSU) prozvao Petrova da u 14 godina, koliko on sjedi u Saboru, "nitko nikada nije tako nasrtao" na usmjeravanje rasprave, odnosno ustrajavanje da se strogo drži teme. "Ne razumijem od kuda vam nervoza, zašto želite sterilnost u raspravama", upitao je Petrova.
Predsjednik Sabora odgovara da kod izricanja opomene Petrijevčanin Vuksanović nije ulazio u sadržaj izlaganja, nego je upozorio da se kroz repliku može osvrnuti na izlaganje drugog zastupnika. Nisam ukidao slobodu govora, nego pozivam da koristimo poslovničke mogućnosti, radi konstruktivne rasprave, poručio je Petrov.
"Vladu RH upozoravam na ozbiljan problem udruga koje osiguravaju pomoćnike u nastavi za učenike s poteškoćama u razvoju. Ministarstvo nije osiguralo isplatu plaća za 12. mjesec, a ako se takvo stanje nastavi, udruge će morati otpuštati asistente. Samo zato što Vlada nije donijela uredbu o raspodjeli lutrijskih sredstava iz kojih se osiguravaju sredstva za asistente u nastavi. Čemu služi Ministarstvo obrazovanja kad je jedino što smo dosad vidjeli generiranje afera", kazala je Sabina Glasovac i apelirala na Vladu da učini ono što je već trebala učiniti.
"Ne možemo žmiriti na ovakve stvari", dodala je Glasovac.
"Vjerujemo da Ministarstvo ipak drži stvari pod kontrolom i molim ministra Butkovića da što prije izvjesti javnost koji su daljnji koraci po pitanju koncesioniranja luke Dubrovnik i terminala za putnike u luci Gruž", kazao je Maro Kristić.
"Natječaj je dobio privatni ponuditelja, a razlika u ponudi je 20 lipa odnosno 3.000 kuna manje mjesečno. Zašto ministarstvo ne može biti osigurano kod javnog osiguravatelja. Hoće li privatnik sutra kompenzirati troškove helikopterskog prijevoza s privatnim osiguravateljem. Je li ovdje ipak na djelu devastacija javnog osiguravatelja. Obje ponude su ispod cijene, nemoguće je da cijena može biti i do 60 posto manja od uobičajene cijene", kazao je Silvano Hrelja.
Branimir Bunjac kazao je kako je za postizanje ravnopravnosti potrebna politička volja.
"Pogledajte kako se poslodavci odnose prema trudnicima, pogledajte kako izgledaju reklame na jumbo plakatima. Žene su potisnute i samopotisnute, one izgube samopouzdanje i ne žele se uključiti u procese. Sigurno ste čuli da ženu treba nagovarati da se kandidira za neku poziciju", kazao je Bunjac i dodao kako u Saboru ima malo žena.
Prisutnima se obratio Ivan Sinčić (Živi zid), predsjednik Odbora za ravnopravnost spolova te kazao kako će se izmjenama pridonijeti zaštiti onih koji su upozorili na slučajeve diskriminacije.
"Zašto vašu zastupnicu nije zamijenila žena umjesto vas. Paradoks je da vi prozivate ostale stranke, a Živi zid nema nijednu zastupnicu u Saboru", kazao je Gordan Maras (SDP). "Zašto zastupnice HDZ-a ne ragiraju kad njihov zastupnik izvrijeđa učiteljice ispred Sabora, zašto zastupnice SDP-a ne reagiraju kad njihov zastupnik vrijeđa predsjednicu", rekao je Bunjac.
Petrov je upozorio Bunjca da se drži teme kako bi se mogli usredotočiti na raspravu o zakonu koji je na dnevnom redu.
"Ja sam ovdje umjesto zastupnice Palfi koja ima malo dijete kojem je potrebna briga. Mi imamo jako puno članica koje se nalaze na najvišim pozicijama u stranci", kazao je Bunjac.