Ustavni sud potvrdio je stavove nevladinih udruga i oporbe da, ako se narod na referendumu izjasni za predloženo pitanje da to znači da je Ustav promijenjen
Ustavni sud tvrdi: Građani će promijeniti Ustav, a ne Sabor
Ustavni sud izdao je upozorenje u povodu prijedloga odluke o raspisivanju državnog referenduma koju je donio Odbor za Ustav. Naime, Odbor je odlučio da se referendum koji je pokrenula građanska inicijativa 'U ime obitelji' raspisuje 1. prosinca 2013. godine, a odlukom se traži raspisivanje referenduma radi promjene Ustava tako da se u krovni dokument države unese definicija braka kao životne zajednice žene i muškarca.
Nevladine udruge i oporbeni zastupnici upozoravali su da odluka nije u skladu s Ustavom i da će dovesti do ustavne krize, ali vladajući nisu reagirali.
Ustavni sud jasno je potvrdio stavove nevladinih udruga i oporbe da, ako se narod na referendumu izjasni za predloženo referendumsko pitanje da to znači da je Ustav promijenjen na dan održavanja referenduma s trenutačnim pravnim učinkom, a ne da bi se, kao što je predloženo, tek naknadno onda zastupnici o tome očitovali.
- Birači na narodnom ustavotvornom referendumu uvijek odlučuju o meritumu (biti stvari) to jest o samom referendumskom pitanju, što znači: narod neposredno (izravno) donosi odluku o promjeni Ustava koju je u obliku referendumskog pitanja predložilo najmanje deset posto od ukupnog broja birača, tako da glasuje za ili protiv tog prijedloga - stoji u upozorenju Ustavnog suda.
Šeks: Ako se na referendumu mijenja Ustav, onda Sabor o tome nema što odlučivati
Za Vladimira Šeksa (HDZ) koji je i sam član Odbora za Ustav odluka Ustavnog suda je očekivana.
- Što se tiče odluke Odbora za Ustav, koja je krajnje protuustavna, na nju sam upozoravao već i na samoj sjednici baš kao i predstavnik GONG-a i neki vanjski članovi Odbora. Rekao sam da se ne može donijeti nikakav zaključak kojim ne bi bilo precizno riješeno da se na referendumu donose promjene Ustava i da o tome Sabor nema što odlučivati. To je uostalom kristalno jasno rekla predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec. Iza toga je slijedila i zajednička usuglašena izjava 11 ustavnopravnih stručnjaka, među kojima su profesori ustavnog prava sa svih pravnih fakulteta u Hrvatskoj iznijeli jedinstven zajednički stav, da se promjena Ustava događa na referendumu i da Sabor nema više tu što raditi, nego da sama ta odluka znači promjenu Ustava - kazao je.
'Očekujem da vlast podvije rep i prihvate naš amandman'
Od saborske većine kada sljedeći tjedan bude rasprava u Saboru očekuje da podviju rep i prihvate amandman koji će podnijeti klub HDZ-a da se predloženi zaključak saborskog Odbora za Ustav usuglasi s Ustavom.
- Ovo je jasno i precizno upozorenje Ustavnog suda i bila bi ludost otvoreno davati krila ustavnoj i državnoj krizi - izjavio je Šeks. Ukoliko bi vladajući ustrajali na formulaciji koju su predložili, Šeks je napomenuo da bi Sabor teško ugrozio ustavni poredak i prekršio Ustav kad bi izglasao takav zaključak.
- To bi značilo da bi se referendum raspisao za 1. prosinca i da bi nakon toga parlamentarna većina mogla reći, ne mi ne priznajemo tu odluku, mi ćemo o tome raspravljati i poništiti volju građana. Ako bi se to pokušalo, čvrsto bi ustao Ustavni sud i poništio takvu odluku. To bi bio bijedni i jadni pokušaj ustavnog udara - zaključio je HDZ-ovac.
Reakcije iz SDP-a za sada nema.