Mi možemo reći da Vlada nije pregovarala u dobroj vjeri. Ono dogovoreno u petak Vlada danas nije htjela potpisati, rekao je predstavnik sindikata zdravstva Stjepan Topolnjak
Vlada i sindikati nisu postigli dogovor: 'Vjerojatno idu tužbe'
Završio je sastanak na kojem je Vlada s osam sindikata javnih službi pregovarala o sporazumu o povećanju plaća, ali dogovor nije postignut.
- Mi možemo reći da Vlada nije pregovarala u dobroj vjeri. Ono dogovoreno u petak Vlada danas nije htjela potpisati. Tražili su od nas da se odreknemo osnovice u 2016. godini, i da se odreknemo 6 posto povećanja i sporazuma, na što ne možemo pristati. Istinito je da sporazum vrijedi, a ne možemo nakon 9 godina reći da nema nikakvo značenje. Nismo dogovorili ništa osim da će se pregovori nastaviti za Temeljni kolektivni ugovor - rekao je predstavnik sindikata zdravstva Stjepan Topolnjak, prenosi N1.
- Vjerojatno će ići tužbe. Iznenadilo nas je. U petak smo dogovorili nešto sasvim drugo. Oni osporavaju pravnu valjanost sporazuma - rekao je.
- Duga ima ali kad bi vjerovali da ugovor nije pravno valjan zar bi sjedili s nama danas 8 sati? Znaju oni da imaju dug, ali u petak smo dogovorili jedno, a radna skupina je u subotu zatekla sasvim drugi tekst - rekao je Vilim Ribić.
Ministar Ćorić: Dokumenti ugovora su pravno upitni
Nakon sindaklista, medijima se obratio ministar rada Tomislav Ćorić koji je najprije naglasio da je Vlada u pregovore ušla s dobrom voljom te će tako i nastaviti.
- Pozicija Vlade od samog početka bila je da idemo na tragu integralnog rješenja. Htjeli smo obuhvatiti sve sporne i nesporne strane sporazuma koje su generirane tijekom proteklih sedam, osam godina. Naša je ideja bila da pronađemo kompromisno rješenje, a to nažalost do danas nismo uspjeli. Sporazum, odnosno njegovi dodaci, izmjene i dopune bili su predmet pravnog proučavanja i postoje segmenti koji su pravno upitni upitni i Vlada je kao odgovorna stavila to na stol u pregovorima - kazao je Ćorić.
Vladina je ponuda, kaže, bio cijeli paket.
- Podrazmuijevala je čitav paket. Sindikalna strana. I jedna i druga strana su se držale na neki način integralnog rješenja, no sindikalnoj strani je postalo sporno što smo mi htjeli zaštiti poziciju Hrvatske u segmentu tužbi. Nažalost ta pravna narav dokumenata je dvojbena i u tom kontekstu kao Vlada u nijednom trenutku nismo moći ići s pretpostavkom da to nije tako. Stav sindikalne strane je po tom pitanje drugačiji. Mi u ovom trenutku i u narednom razdoblju prije svega imamo interes zaštititi Republiku Hrvatsku. Sindikalnoj strani je cilj bio nešto drugačiji, nama je to jasno. Upravo tu je došlo do prijepora, što ne znači da u nekom narednom razdoblju nećemo pronaći zajedničko rješenje - objasnio je Ćorić i rekao da se štrajka ne boji.