Dubinska analiza rashoda trebala bi smanjiti javnu potrošnju. Njome bi trebale biti obuhvaćene subvencije, sustav zdravstva, poslovanje agencija, zavoda, fondova...
Milanović: Ne radimo za svoj džep već za interes zajednice
Vlada je usvojila Uredbu o vojnom graditeljstvu koja predviđa da se do kraja godine sve neperspektivne vojne nekretnine predaju na upravljanje lokalnoj samoupravi kao prostor za planiranje investicija.
- Lokalne sredine, koliko znam, a nešto sam naučio, ne drže zemljište da bi ga rasprodale nego da bi ih se stavilo u prostorne planove i da bi se tamo moglo graditi i da bi došli investitori. To je naša obveza kao Vlade da ta imovina ne leži neiskorištena, što gledamo već 25 godina, imovina koja propada i koja se pustoši, od čega nitko nema koristi. Riječ je o nekretninama u Istri, na Korčuli i cijeloj obali. Lokalna uprava ne traži vlasništvo da bi to pokupila i rasprodala nego da bi se tamo nešto radilo, zaposlili građani i zarađivalo. To se od nas očekuje s pravom i ne smijemo biti spori. To smo napravili više od svojih prethodnika, ali to nije dovoljno - rekao je premijer.
Navodi da država tu ne smije stajati na putu nego davati ritam.
- Tko god nas traži, traži nas s pravom. Ne radimo za svoj džep nego radimo u interesu zajednice - kazao je.
Lalovac: Uštede bi bile 5 milijuna kuna
Vlada je osnovala i pet povjerenstva koja trebaju u roku od tri mjeseca provesti dubinsku analizu rashoda proračuna. Riječ je o rashodima za zaposlene koji se isplaćuju iz proračuna, subvencije, sustav zdravstva, poslovanje agencija, zavoda, fondova. Povjerenstva za taj posao neće biti plaćena.
- Cilj dubinske analize je da se utvrde stvarni produktivni i neproduktivni troškovi. Najmanje uštede bi trebale biti 5 milijardi kuna - rekao je Lalovac.
"Češljamo svaki trošak, svaku kunu"
Nakon sjednice Vlade ministri su 'brusili' Prijedlog rebalansa proračuna. Iako su pojedini ministri tvrdili da u njihovom resoru nema mjesta za rezanje, ministar financija Boris Lalovac tvrdi da je Vlada jedinstvena u rezanju troškova. Kazao je da su već neki rezovi napravljeni jer da nisu deficit bi bio još veći. Najavio je da će se strukturne mjere nastaviti.
Osvrnuo se i na osnivanje Povjerenstava koje u roku od tri mjeseca trebaju napraviti dubinsku analizi materijalnih, ali i troškova za zaposlene, subvencija, zdravstva, poslovanja agencija, zavoda, fondova.
- Češljamo svaki trošak, svaku kunu i na materijalnim rashodima i na plaćama, sustav subvencija, da vidimo koji je utjecaj na gospodarstvo. Pod dubinskom analizom je 50 milijardi kuna, a uštede koje očekujemo su pet milijardi kuna u dvogodišnjem, trogodišnjem razdoblju. Analiziramo sve intelektualne i računalne usluge do zadnje lipe - rekao je Lalovac nakon sjednice Vlade.
Ministara zdravlja novinari su pitali gdje su u njegovom resoru moguće uštede.
- Prvo i osnovno, imamo novi model upravljanja novcima od 1. siječnja 2015 i kada se taj novi model počne primjenjivati, onda naravno da ćemo imati prostora za bolje i racionalnije poslovanje. Vjerujem da ćemo napraviti određene uštede - izjavio je Siniša Varga.