Michael Fallon je podnio ostavku nakon informacija u medijima o seksualnom uznemiravanju novinarke prije 15 godina. Postao je prvi britanski ministar koji je priznao vlastito neprikladno ponašanje
Williamson imenovan novim ministrom obrane V. Britanije
Britanska premijerka Theresa May bila je prisiljena u četvrtak imenovati novog ministra obrane pošto je njezin lojalni saveznik Michael Fallon podnio ostavku na tu dužnost nakon skandala koji ga povezuje sa spolnim zlostavljanjem, što je pokrenulo pozive na okončanje kulture vulgarnosti u parlamentu.
Samo nekoliko sati nakon Fallonove ostavke podnesene "zbog nedopustivog ponašanja, koje je sam opisao kao pad daleko ispod visokoga standarda koji se traži od oružanih snaga", May je na mjesto ministra obrane imenovala Gavina Williamsona (41), zvijezdu u usponu Konzervativne stranke.
Njegovim je imenovanjem zadovoljna i kraljica Elizabeta II.
Fallon je podnio ostavku nakon informacija u medijima o seksualnom uznemiravanju novinarke prije 15 godina. U pismu ostavke naveo je da njegovo ponašanje "u prošlosti možda nije ispunilo standarde koji se očekuju u britanskoj vojsci".
Početkom tjedna postao je prvi britanski ministar koji je priznao vlastito neprikladno ponašanje, komentirajući javno incident tijekom kojega je prije 15 godina dodirnuo koljeno novinarke Julije Hartley-Brewer.
Oslabljena nakon što je na lipanjskih izborima izgubila stranačku većinu u parlamentu, May je morala djelovati vrlo brzo da bi premostila probleme u podijeljenom kabinetu.
Dodatan udarac za premijerku je Fallonov odlazak, u trenucima kad se trudi održati vladu na okupu nakon lipanjskog glasanja, za čiji neuspjeh brojni članovi stranke krive upravo nju.
Skandal bi mogao naštetiti May ukoliko, zbog novih informacija o nedoličnom ponašanju članova Konzervativne stranke, među kojima je i njezin zamjenik Damian Green, rezultiraju novim ostavkama.
Novi ministar obrane Williamson brzo je uspio u redovima konzervativaca. Lojalan je May još otkad ga je prošle godine izdvojila kao osobu koja bi trebala imati velik autoritet u parlamentu, osobito kada je posrijedi održavanje glasačke discipline o zakonodavstvu.