Izmjene Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti: U raspravi je najviše pažnje izazvala mogućnost produljenja radnog vremena ugostiteljskih objekata i nakon 24 sata
Žustro u Saboru: Do kada bi kafići ljeti trebali biti otvoreni?
Žustra rasprava odvijala se u Saboru kad se počelo govoriti o mogućnosti produljenja radnog vremena ugostiteljskim objektima.
Zlatko Tušak (Laburisti) upozorio je na problem sezonskih radnika.
- Ovaj zakon je trebao kudikamo ranije biti donesen jer imamo sezonu sada, ali vezano za zlorabljenje tog radnog vremena i rada u ugostiteljskim objektima mi ćemo imati situaciju da sezonski radnici će raditi u sezoni po 60 sati tjedno po negdje i 250 sati mjesečno, onda će im isteći sezonski ugovor ili poslodavac će im reći više nema potrebe, sezona je prošla i nikada neće biti nadoknađeni za onaj dio manjka sati koji bi trebao biti prosječno radno vrijeme niti će im biti to plaćeno kao prekovremeni rad. Jasno da na osnovu toga najviše gube ti radnici koji nemaju drugu mogućnost nego da rade i da nešto zarade, gubi Zavod za mirovinsko osiguranje, Zavod za zdravstveno osiguranje, država i lokalna samouprava kroz neplaćanje poreza za ono što bi trebali biti nagrađeni ti radnici - upozorio je Tušak.
Branka Juričev Martinčev (HDZ) upozorila je da se ovime gubi smisao brojne druge odredbe istog ovog zakona koje nalažu da ugostiteljski objekt mora ispuniti minimalne uvjeti za rad, a to su propisana zvučna izolacija i atest na buku. Umjesto atesta i zvučne izolacije, kaže, ubuduće će biti dovoljna tek naklonjenost gradskog ili općinskog vijeća.
- Time stvaramo nelojalnu konkurenciju svima koji su za rad noću trebali dodatno investirati, a i postavljamo pitanje kad ugostiteljski objekt može dobiti odobrenje za rad tijekom cijele noći bez potrebnih dodatnih uvjeta čemu onda brojni pravilnici koje donosi ili treba donijeti ministar? Što će nam pravilnik da brojimo kukice na vratima vješalica u ormaru kad najznačajniji uvjeta za rad noću a to je zvučna izolacija ne mora biti ispunjen a objekt će moći legalno raditi - upitala je HDZ-ovka.
Ona podržava namjeru Ministarstva turizma da omogući rad svima koji žele obavljati ugostiteljsku djelatnost ili pružati usluge, ali napominje da u tom radu treba biti reda te je potrebno propisati uvjete.
Tonka Ivčević (SDP) napomenula je da nitko ne zna bolje potrebe svoje sredine od lokalne samouprave.