Obavijesti

Pametna kuna

Komentari 0

Znate li koliko troši vaš stan, kuća, ured i drugi prostori?

Znate li koliko troši vaš stan, kuća, ured i drugi prostori?
1

Kad se upustite u kupovinu ili najam stana, kuće ili ureda, ne bi vam trebalo biti svejedno koliko energije troše. Pitajte vlasnike imaju li energetski certifikat.

VIDEO

Bila kriza ili ne, uvijek je mudro informirati se unaprijed o svim mogućim obavezama ili troškovima koji idu uz pojedinu nekretninu. Do sada to nije bilo moguće napraviti na objektivan način kad je potrošnja energije u pitanju.

Zato je uvedeno energetsko certificiranje zgrade. Certifikat ili potvrda te vrste nudi podatke o tome koliko zgrada, kuća, stan ili druga nekretnina troši energije unutar godinu dana. Zgodno je znati tako nešto prije no što potpišemo kupoprodajni ugovor ili ugovor o najmu, zar ne? Naročito ako ih možemo usporediti s drugim objektom koji nas zanima. 

Izgled i sadržaj energetskog certifikata zgrade propisan je Pravilnikom o energetskom certificiranju zgrada (NN 36/2010). Izdaje ga ovlaštena osoba, koja je uspješno dovršila obuku i od Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva dobila odobrenje za provođenje energetskih pregleda i/ili izdavanje energetskog certifikata. 

Kako možete znati tko je ovlašten, a tko ne? Posjetite web-stranicu Ministarstva http://www.mzopu.hr/doc/Graditeljstvo/Registar_certifikatora.htm

Nema certifikata – nema zakupa

Energetski certifikat postao je obveza vlasnika za cijelu postojeću zgradu, za dijelove zgrade u zgradi s više zona, za zgrade mješovite namjene kod koje se dio zgrade koji je samostalna uporabna cjelina koristi za javnu namjenu ili za dio zgrade koji čini samostalnu uporabnu cjelinu zgrade (npr. stan ili ured) te obveza investitora za nove zgrade prije traženja uporabne dozvole. 

Krajnji rok za vlasnike postojećih nekretnina je dan stupanja Hrvatske u EU. Dužni su do tada investirati u energetsko certificiranje postojeće zgrade ili njene dijelove koji čine samostalnu uporabnu cjelinu. Bez toga ju neće moći ponuditi na prodaju, u najam ili zakup. 

Što sve uključuje energetsko certificiranje postojeće zgrade? Pregled, vrednovanje i/ili završno ocjenjivanje radnji energetskog pregleda zgrade i izdavanje certifikata.

Pregled je dokumentirani postupak utvrđivanja energetskih svojstava zgrade i stupnja ispunjenosti tih svojstava u odnosu na referentne vrijednosti. Sadrži prijedlog mjera za poboljšanje energetskih svojstava zgrade koje su ekonomski opravdane.

 I zgrade imaju energetske razrede

Provodi ga, opet, ovlaštena osoba. Pregled je obavezan za postojeće zgrade i neophodan je zbog prikupljanja podataka potrebnih za izračun godišnje potrebne toplinske energije za grijanje, na osnovu čije vrijednosti ovlaštena osoba određuje energetski razred zgrade.

A što je to? Pokazatelj energetskih svojstava, koji se za stambene zgrade izražava preko godišnje potrebne toplinske energije za grijanje za referentne klimatske podatke svedene na jedinicu ploštine korisne površine zgrade. To je nešto vrlo slično energetskim razredima za proizvode bijele tehnike, poput hladnjaka ili perilica rublja.

Vrijednosti koje su istaknute na energetskom certifikatu odražavaju energetska svojstva zgrade i potrošnju energije izračunatu na temelju pretpostavljenog režima korištenja zgrade. Ne moraju nužno izražavati realnu potrošnju u zgradi ili njezinoj samostalnoj uporabnoj jedinici, zato što ona uključuje i - ponašanje korisnika

U energetskom certifikatu ćete, dakle, pronaći opće podatke o zgradi, njen energetski razred, podatke o osobi koja je izdala energetski certifikat, podatke o termotehničkim sustavima, klimatske podatke, podatke o potrebnoj energiji i referentne vrijednosti, objašnjenja tehničkih pojmova te popis primijenjenih propisa i normi.

Obvezne mjere poboljšanja

Za postojeće zgrade obvezno sadrži i prijedlog mjera za poboljšanje energetskih svojstava zgrade koje su ekonomski opravdane. Recimo, to mogu biti mjere niskih troškova i brzog povrata investicije (npr. izolacija postojećeg kosog krova ili stropa prema negrijanom tavanu slojem izolacije veće debljine) i mjere najvećeg učinka, no visokih troškova i dužeg povrat investicije (npr. sanacija i obnova dimnjaka). 

Za nove zgrade sadrži preporuke za korištenje zgrade vezano na ispunjenje bitnog zahtjeva uštede energije i toplinske zaštite i ispunjenje energetskih svojstava zgrade.

Zgrada ili njezina samostalna uporabna cjelina može imati samo jedan važeći energetski certifikat. Ovlaštena osoba koja je izdala energetski certifikat uručuje ga investitoru, odnosno vlasniku zgrade, u dva jednako važeća primjerka. 

Rok važenja energetskog certifikata je 10 godina. Vlasnik ili investitor dužan ga je čuvati, a isto se odnosi i na instituciju koja je izdala uporabnu dozvolu, odnosno akt na temelju kojega se može graditi najmanje u roku važenja tog energetskog certifikata.

Što se želi svime time postići? Cilj je povećati svijest o potrošnji energije u zgradama i s tim vezanih troškova te promovirati poboljšanja energetskih svojstava zgrada putem isplativih mjera uzimajući u obzir vanjske klimatske uvjete uz očuvanje zadovoljavajuće kvalitete unutarnjeg zraka.

Stoga, kad se upustite u kupovinu ili najam stana, kuće ili ureda, pitajte vlasnike imaju li energetski certifikat. Nije svejedno koliko energije troše. 

O autorici 

Ana Radovčić je arhitektica & magistar osmišljavanja strategija. Specijalizirala se za realizaciju web projekata i rekonstrukciju postojećih arhitektonskih cjelina. 

U posljednjih godinu dana intenzivno prati područje energetskog certificiranja zgrada, za što se već educirala i čime se namjerava u budućnosti baviti.


Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

Petković otkrio: Nikad neću odjenuti dres Hajduka! Mog oca tražili su novac za poguranac
VATRENI AS OTVORENO

Petković otkrio: Nikad neću odjenuti dres Hajduka! Mog oca tražili su novac za poguranac

Nikad nisam stigao zahvaliti Mariju Budimiru za prvi gol u Dinamu, pet puta kaznili su me zbog kašnjenja, a u Dinamu je minuta kašnjenja 100 eura! Stotine Brazilaca prijetile su mi smrću nakon gola na SP-u...

U Južnoj Koreji rijetko ćete sresti osobe s dioptrijskim naočalama: Znate li zašto?
'RENTATE' LI SVOJ VID?

U Južnoj Koreji rijetko ćete sresti osobe s dioptrijskim naočalama: Znate li zašto?

Iako je to na našim prostorima možda nepojmljivo, u južnokorejskoj kulturi smatraju da, ako osobe starije od 20 godina nose naočale za vid, imaju 'loše roditelje' koji na vrijeme nisu ispravili dioptriju djetetu kad je to bilo potrebno
Gdje su Hajdukovi juniori točno godinu dana nakon finala LP-a?
OBLJETNICA VELIKOG USPJEHA

Gdje su Hajdukovi juniori točno godinu dana nakon finala LP-a?

Finale Lige prvaka mladih najveći je uspjeh Hajdukove akademije, ali malo je igrača dobilo priliku u seniorima. Dijelom zbog odluke čelnika kluba da jure naslov prvaka, dijelom jer se sami nisu izborili za minutažu