Kod doziranja omekšivača treba paziti da se ne pretjera. Također, ako ga se stavi previše, tkanini se smanjuje moć upijanja vode. To se najčešće događa ručnicima
Preporuka: Obavezno birajte omekšivače koji slabije mirišu
Glavni sastojci omekšivača za rublje su tvari koje omekšavaju vodu. Meka voda u kojoj se rublje pere znači i da će i tkanina biti mekša. Stoga je preporučljivo korištenje omekšivača u dijelovima zemlje gdje je voda tvrda.
Osim toga, rublju daju svježinu, a potrošačima su omiljeni jer su obogaćeni različitim mirisima. U reklamama se naglašava iznimna i dugotrajna svježina rublja. Miris se zadržava neko vrijeme, a intenzitet mirisa postupno se smanjuje jer se miris iz odjeće polagano otpušta. Mirisi su glavni sastojak za privlačenje kupaca, no ne treba očekivati previše. Doživljaj mirisa stvar je pojedinca. Mirisi mogu biti štetni, a pretjerano udisanje nekih može izazvati probleme u dišnom sustavu.
Kako bi proizvod bio postojan, odnosno kako se ne bi pokvario dodaju mu se i konzervansi. Oni su nužni u kozmetici, ali mogu biti štetni i izazvati alergijske reakcije.
Kod doziranja omekšivača treba paziti da se ne pretjera. Također, ako ga se stavi previše, tkanini se smanjuje moć upijanja vode, a to se najčešće događa s ručnicima. Stoga uvijek treba čitati deklaracije jer na njima proizvođač navodi u kojim se dozama za koju vrstu pranja ili tkanina koja količina dodaje. Zbog potencijalne dodatne osjetljivosti osobama sa slabijim imunološkim sustavom i jetrenim bolesnicima preporučuje se dodatan oprez i savjetovanje s liječnicima prije korištenja.
Od pet omekšivača čije smo deklaracije čitali najmanje sastojaka ima
Coccolino. No to ne znači da je on najmanje kvalitetan. Ima sve tvari za
omekšavanje vode, ali nema toliko mirisa kao ostali. Najviše mirisa imaju
oni s primamljvim nazivima: Lenor Spring, Ornel Calming i Coccolino
Passion. No s deklaracija ne vidimo imaju li sastojke koji potvrđuju taj
naziv.