Nije svaki med – med. Postoji ludi med, med ubojica bakterija, najskuplji med na svijetu, med afrodizijak, halal med... Koji biste vi najradije liznuli?
Koji biste med najradije liznuli?
1. Crveni ludi med
Himalajski crveni med bere se u Nepalu, te oko Crnog mora i u Turskoj. Pčele koje se hrane peludom cvjetova rododendrona proizvode med s halucinogenim svojstvima. Blago je gorkog okusa i crvene boje. Blagotvoran je za razna stanja: anksioznost, stres, bolove, povišeni tlak, želučane tegobe i migrene, ali najvažnija su njegova stimulativna svojstva. Već mala količina meda proizvest će blagi, umirujući doživljaj euforije te povećati opći osjećaj zadovoljstva i opuštenosti. Ludi med, za luda vremena u kojima živimo.
2. Mānuka med
Oko 80% svjetske cvjetne flore raste na Novom Zelandu. Nije čudo da najpoznatiji svjetski med proizvode upravo novozelandske pčele od tamošnjeg jedinstvenog zimzelenog mānuka drva. Ljeti cvate crveno-rozim cvjetovima intenzivnog mirisa koji pčele obožavaju. Toliko je vrijedan da su za sprečavanje patvorenja osmislili UMF – Unique Mānuka Factor. Ovaj zaštitni znak kvalitete smiju koristiti samo oni proizvođači koji zadovoljavaju najstrože kriterije, a njihov med podvrgnut je redovitim analizama. Mānuka med ima još jedan kriterij, MGO, koji mjeri količinu metilglioksala u medu. Najkvalitetniji i najskuplji mānuka med dosegao je MGO 1.700, te cijenu od 7.700 dolara po kilogramu.
3. Vilinski med
Najskuplja vrsta meda na svijetu. Gusti med zlatne boje prave pčele u špilji na sjeveroistoku Turske. Naime, 2009. godine pčelar Gunuz Gunay pratio je pčele koje su ulazile u špilju i shvatio da tamo proizvode visokokvalitetan med prepun dragocjenih minerala. Cijenu vilinskog Centauri meda dodatno podiže način berbe za koju je potrebna ekipa speleologa koja se spušta u špilju. Kilogram će vas koštati 11.000 dolara.
4. Kraljevski jemenski sidr med
Ima svoju drevnu povijest, ljekovitost i afrodizijačka svojstva. Bere se samo dva puta godišnje na jemenskoj planini Hadramaut gdje raste sidr – rijetka, zimzelena drvenasta biljka, u našim krajevima poznata po imenu žižula od Kristovog trna. Neki ga uspoređuju s mānuka medom, ali realno, ova dva meda nisu za usporedbu, osim možda po cijeni jer kilogram ovog meda postiže cijenu od 1.000 dolara za kilogram, kao i prosječni mānuka medovi.
5. Miel Lo Mejor del Bierz
Evo nam jednog europskog meda, iz pokrajine Leon u Španjolskoj, točnije iz sela Camponaraya u okrugu El Bierzo. Jedinstven je i rijedak, a ima i halal certifikat pa je vrlo tražen u muslimanskim zajednicama. Za kilogram ovog meda prvo se trebate upisati na listu čekanja, a potom ga platiti „samo“ 150 dolara za kilogram.
Za više detalja o pčelama i medu zazuji na gigabeetno.a1.hr.
Križevci – tvoje blagdansko odredište ove godine
Grad Virovitica učenicima srednjih škola pomaže u pripremi za državnu maturu
Opremite dom i vrt uz Trgovinu Ekstra – širok asortiman proizvoda na dohvat ruke