Svima je poznato kako je Grad Split po pitanju ovisnosti 90-ih godina bio "grad slučaj". Već odavno je od "grada slučaja" postao "grad primjer" i pokazao kako zajedničkim snagama, suradnjom i umrežavanjem doći do "grada modela" glede borbe protiv suzbijanja zlouporabe ovisnosti
Ne upiri prstom! Ja nisam moja dijagnoza
Zajednica Pape Ivana XXIII jučer je u Splitu organizirala stručni skup na temu mentalnog zdravlja pod nazivom " - NE UPIRI PRSTOM! JA NISAM MOJA DIJAGNOZA." Preko stotinu stručnjaka prisustvovalo je skupu kako bi zajednički odgovorili na pitanje "Jesmo li i koliko smo kao društvo spremni na uvijek nove izazove u očuvanju mentalnog zdravlja pojedinca i društva?". Pozdravni govor su uputili: župan Splitsko - dalmatinske gosp. Blaženko Boban, gosp. Tihana Maglica, voditeljica odsjeka za zdravstvenu skrb i socijalnu zaštitu Grada Splita i gosp. Ana Babić Pezo, savjetnica Pravobraniteljice za djecu.
Osim Gordane Cavicchi, voditeljice Zajednice Pape Ivana XXIII koja je i moderirala skup, skupu su prisustvovali vodeći stručnjaci na području ovisnosti i mentalnog zdravlja u RH: Željko Petković, pomoćnik ravnatelja HZJZ, Sanja Mikulić, voditeljica službe za suzbijanje zlouporabe droga HZJZ, dr. Zoran Zoričić, voditelj Referentnog centra Ministarstva zdravstva RH za ovisnosti, dr. Ivan Ćelić, pročelnik Zavoda za dualne poremećaje Klinike za psihijatriju Vrapče Zagreb, dr. Katarina Dodig – Ćurković, predsjednica Povjerenstva za dječju i adolescentnu psihijatriju ministarstva zdravstva RH, dr. Tomislav Franić, iz Klinike za psihijatriju KBC Split, dr. Željko Ključević, voditelj Službe za mentalno zdravlje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SDŽ.
Željko Petković, pomoćnik ravnatelja HZJZ je istaknuo kako "Nova Nacionalna strategija djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2030. po prvi puta objedinjava prioritete prema svim sredstvima ovisnosti, uključujući i ponašajne ovisnosti kao što su kockanje i online ovisnosti. Stoga je novi strateški pristup usmjeren na osiguranje integrirane i koherentne javnozdravstvene politike u području ovisnosti koji je u skladu s novim trendovima i potrebama. Poseban naglasak je stavljen na provedbu učinkovitih programa prevencije, tretmana, resocijalizacije te smanjenje šteta povezanih s ovisnostima."
Dr. Ivan Ćelić, pročelnik Zavoda za dualne poremećaje Klinike za psihijatriju Vrapče - "Živimo u izazovnim vremenima obilježenim sve većom dostupnošću droga koje razaraju pojedinca, obitelj i cjelokupno društvo. Osobito su ugrožena djeca i adolescenti, pa je potrebno razvijati i primjenjivati učinkovite preventivne alate kako bi, mladima prihvatljivim jezikom koji redovito uključuje uporabu digitalnih tehnologija, smanjili broj onih kojima će sutra biti potreban neki od tretmana. Osobe s problemom uzimanja droga treba liječiti, dok represivni aparat treba primarno usmjeriti prema dilerima, koje treba procesuirati i kazneno goniti."
Dr. Zoran Zoričić, voditelj Referentnog centra za ovisnosti RH - " Kriza identiteta suvremenih obitelji i intenzivan pritisak postmoderničkih društvenih silnica kako na pojedinaca tako i na obitelj, uz kratkovidnu potlitiku države koja preferira brzu zaradu od kocke ne želeći vidjeti posljedice, rezultira sve značenijim problemom patologije kockanja uz psihološke, socijalne i duhovne posljedice, kako na pojedince tako i na društvo."
Skup je financiralo Ministarstvo zdravstva RH u sklopu programa psihosocijalne potpore Prekinimo #TajniObručTišine.
Ministarstvo zdravstva ne odgovara za sadržaj
Droge ima puno, o alkoholu je ovisno 250.000, a o kocki 50.000 Hrvata! Što učiniti?
Kompare.hr korisnika nagradio novim automobilom – pogledajte video!
Samo u Oranžu: Dajemo ti kupon od 10 € za brend DiSiMi? uz još 117 € ostalih kupona