Za one koji misle da je proizvodnja tjestenine laka i jednostavna - jeste li znali da je za proizvodnju jednog pakiranja tjestenine premium kvalitete potrebno više od dva puna radna vremena, a za složenije oblike i više od tri puna radna vremena?
Pozitivna priča iz Hrvatske - je li to moguće?
Čitajući novinske članke i gledajući TV reportaže čovjek bi pomislio da se u Hrvatskoj događa malo toga pozitivnoga jer broj negativnih vijesti daleko premašuje onaj pozitivnih. Stoga, za promjenu i osvježenje, evo jedne dobre vijesti – i tjestenina napravljena u Hrvatskoj može biti prepoznata po svojoj kvaliteti i više se nego uspješno nositi s onom inozemnom, ponajviše talijanskom koju nam trgovački lanci uporno nameću na svojim policama.
Marodi, najveći domaći proizvođač premium suhe tjestenine, ne samo da proizvodi istu iz visokokvalitetne durum (tvrde) pšenice, koja sadrži 30-50% više bjelančevina od obične (meke) pšenice, već je nakon miješanja i oblikovanja suši vrlo postupno, od 10 do 20 sati, na temperaturama do 60°C. Standardna industrijska tjestenina koju ćete najčešće zateći na policama u trgovinama suši se vrlo brzo, u roku od 2 do 3 sata na temperaturama iznad 90, pa čak i iznad 100°C. Kao što je duže sušenje odlika premium pršuta, tako je ono odlika premium tjestenine jer bolje zadržava njezine hranjive vrijednosti, prirodan izgled, boju, miris, punoću teksture i okusa, a također je čini i lakše probavljivom (nekima standardna industrijska tjestenina teško 'pada' na želudac). Kod premium tjestenine isključivi je naglasak na kvaliteti, za razliku od standardne industrijske tjestenine kod koje brzina donosi uštede u proizvodnji.
Kako bi sve bilo maksimalno kvalitetno, u proizvodnji tjestenine s jajima, Marodi koristi isključivo svježa, višestruko provjerena i pasterizirana jaja (ne jaja u prahu), i to u velikim količinama -- cca jedan par jaja na svako 400g pakiranje, a što odgovara udjelu od 20% jaja. Jaja povećavaju hranjivu vrijednost tjestenine (udio i biološku vrijednost bjelančevina, esencijalnih aminokiselina, vitamina) te je čine gurmanski boljom dajući joj dodatnu punoću teksture i okusa.
Za oblike tjestenine posvećene umacima, Marodi u proizvodnji koristi brončanu trafilu (specijalni alat za oblikovanje tjestenine) koji čini površinu tjestenine hrapavijom tako da bolje 'hvata' umak, za razliku od glađe (i time sjajnije) površine s koje umak lakše klizi. Najnoviji Marodi 'hvatači umaka' su Gran Fusilli u čijim velikim viticama ima pregršt mjesta za vama omiljeni umak.
Konačno, ni u jednoj Marodi tjestenini nećete naći aditiva, umjetnih boja ili konzervansa.
Sve gore pobrojano čini Marodi tjesteninu omiljenim izborom hrvatskih potrošača koji su je svojim povjerenjem i kupnjom učinili vodećom domaćom premium tjesteninom.
I za kraj ove uspješne hrvatske priče dovoljno je reći: Marodi tjestenina. I dovoljno.
Križevci – tvoje blagdansko odredište ove godine
Grad Virovitica učenicima srednjih škola pomaže u pripremi za državnu maturu
Izazovi u gospodarenju biootpadom: Konferencija u Šibeniku