CARNET-ov projekt e-Škole potiče razvoj digitalno zrelih škola koje korištenjem tehnologije unapređuju nastavu te pružaju podršku samostalnom učenju i razvoju kritičkih vještina kod učenika
Učitelji i nastavnici ubrzano uče da bi potaknuli svoje učenike
Prošli su dani u kojima su učitelji koristili samo ploču i kredu za objašnjavanje gradiva, a učenici marljivo prepisivali svaku riječ s ploče. Danas su uz takav način učenja i prenošenja znanja dostupne i tehnologije koje učenicima pomažu da aktivnije sudjeluju u nastavi i da na smisleniji način savladaju gradivo. Osim toga, digitalne vještine postale su i preduvjet za mnoga radna mjesta, pa je usvajanje ovih vještina jedno od ključnih područja obrazovnog sustava. A u tome, naravno, najvažniju ulogu imaju učitelji i nastavnici.
Digitalizacija u obrazovanju
Nastava u školama proteklih je nekoliko godina dobila novo lice. Uz korištenje digitalnih alata kao što su videoprezentacije, praktične demonstracije, online priručnici, e-dnevnici ili pametne ploče, nastava je postala mnogo više interaktivna. Neke od predonosti učinkovitog korištenja digitalnih alata u nastavi su veći angažman učenika, bolji nastavni planovi i lakše usvajanje gradiva pomoću multimedijalnih sadržaja.
Tome u prilog idu i podaci iz Deloitteova istraživanja iz 2016. godine o digitalnom obrazovanju. Već je tad 73% učenika izjavilo da bi pristup digitalnim materijalima povećao njihovu zainteresiranost za učenjem. Prema istom istraživanju, učitelji su izjavili da vjeruju kako će digitalni sadržaji u sljedećih deset godina zamijeniti tiskane udžbenike, a čak 79% njih smatra da uporaba tehnologije u nastavnom procesu učenje čini mnogo zanimljivijim. No ispitani učitelji složili su se s tim da školske ustanove zaostaju kad je riječ o korištenju i usvajanju tehnologije.
Po mjeri svakog učitelja
A da bi učitelji i nastavnici naučili kako osmisliti i uključiti digitalne obrazovne sadržaje u svoju nastavu, u okviru projekta e-Škole, CARNET je pokrenuo Program obrazovanja za razvoj digitalnih kompetencija. Riječ je o obrazovnom programu čiji je cilj kroz radionice u školama, virtualne radionice, webinare i e-tečajeve razviti digitalne kompetencije učitelja, nastavnika, ravnatelja i stručnih suradnika u hrvatskim školama kako bi mogli uvesti i koristiti tehnologiju u svojim predmetima i radu.
Program obrazovanja učiteljima i nastavnicima omogućuje da kontinuirano istražuju dostupnu digitalnu tehnologiju, nauče odabrati odgovarajuće digitalne alate za praćenje aktivnosti svojih učenika, ali i kako oblikovati test, kviz ili neki drugi interaktivni sadržaj u svrhu ocjenjivanja svojih učenika. Jedna od prednosti programa je što svatko od učitelja i nastavnika može pronaći temu za sebe sukladno razini svojih digitalnih kompetencija, i to u terminu i obliku koji im odgovaraju.
Kako bi ovaj proces digitalne transformacije dodatno olakšao učiteljima i nastavnicima, CARNET će im od iduće školske godine, uz već spomenute organizirane oblike obrazovanja, omogućiti i više od 300 digitalnih sadržaja za mikroučenje. Riječ je o tzv. EduBlic sadržajima za samoučenje, koji objašnjavaju neki pojam u obliku interaktivnih mikrolekcija u trajanju od samo nekoliko minuta. Kad se nastavnik susretne s nekim pitanjem, ili nije siguran kako se koristi određeni digitalni alat ili sustav, EduBlic ponudit će rješenje tog problema i dati mu odgovor na to pitanje. Sadržaji EduBlica, bit će dostupni i moći se pretraživati putem CARNET-ovog Edutorija.
Osim što se nastoji unaprijediti nastava, ukupnim aktivnostima u projektu e-Škole nastoji se potaknuti i motivacija učenika te njihov nastavak školovanja, a time i konkurentnost na tržištu. U šest mjeseci, otkad je počeo e-Škole Program obrazovanja za razvoj digitalnih kompetencija školskih djelatnika, organizirano je više od 1300 radionica u školama, koje je zajedno s online oblicima edukacija dosad pohađalo više od 30.000 polaznika. A pilot-projekt e-Škole okrunjen je i vrijednom nagradom Europske komisije RegioStars kao najbolji projekt u kategoriji Inkluzivni rast - Vještine i obrazovanje za digitalnu Europu.