
Alen je prvi u zapadnoj BiH pokrenuo eksperiment kojim želi otkriti koja sorta lješnjaka ondje najbolje uspijeva. Veliki igrači su ga primijetili jer kontinentalni lješnjaci sadržavaju više šećera
Potreban mi je ispušni ventil od estrade i pronašao sam ga u poljoprivredi, kaže Alen Islamović (61).
Nekadašnji član Divljih jagoda i Bijelog dugmeta ispričao nam je kako se počeo baviti poljoprivredom.
- Supruga je naslijedila zemljište u Bihaću, a kako sam ja kupio još zemlje, zanimalo me što bi najbolje uspijevalo - započeo je Islamović naš razgovor.

Pjevač ništa nije prepuštao slučaju, nego je angažirao agronome da otkriju što bi najbolje uspijevalo na njegovoj zemlji. No, i nakon što su ustanovili kako su to lješnjaci, pjevač nije stao. Prvi je u zapadnoj BiH pokrenuo eksperiment kojim želi otkriti koja sorta lješnjaka ondje najbolje uspijeva.
Zasadio je četiri sorte, a najviše očekuje od istarskog lješnjaka, koji je poznat u industriji čokolade.
- Imam već veliku plantažu. Zasadio sam 1.800 komada, a zaposlio sam i dva radnika koji brinu o kvaliteti - ističe glazbenik i poljoprivrednik.

Trenutno pokušava brendirati proizvod tako da bi 'Lješnjak s Une' uskoro trebao postati zaštićeno ime.
Da ima razloga za stvaranje brenda, najbolje govori činjenica da su veliki igrači već zainteresirani za Islamovićeve lješnjake.
- Bio sam u Švicarskoj i u Ferreru su oduševljeni lješnjacima. Nisu vjerovali da mogu biti tako kvalitetni. Spremni su ih kupiti na tone za svoje proizvode - priča Alen.

Pojasnio je kako je specifičnost njegovih, kontinentalnih, lješnjaka u šećeru koji sadržava.
- Zamislite koliko će manje šećera stavljati u svoje čokolade kad uzmu moje lješnjake - objašnjava Islamović.
Plantažu je zasadio 2016., a za godinu i pol očekuje oko dvije tone lješnjaka. Međutim, za samo pet godina plantaža će mu davati i do 12 tona.

Pitali smo ga značili li to da odustaje od glazbene karijere.
- Ma kakvi! Od glazbe nikako ne odustajem, pa već imam najavljenih 30 koncerata ove godine - zaključuje Islamović.