Blamaža! - Hrvatska izgubila od N. Zelanda

1

Hrvatska je izgubila 79-77 od Novog Zelanda u 2. kolu Svjetskog kupa, no izbornik Jasmin Repeša nije pretjerano zabrinut zbog poraza

Hrvatska je izgubila od Novog Zelanda! U košarci! Na domaćem terenu! Nevjerojatna blamaža dogodila se hrvatskoj košarkaškoj reprezentaciji u Crikvenici na turniru Svjetskog kupa. Novozelanđani su pobijedili 79-77 i ozbiljno poljuljali vjeru hrvatske javnosti u ovu momčad. Svi koji su u i oko reprezentacije stalno su isticali kako je momčad dobra, kvalitetna, atmosfera sjajna… Sada će malo tko 'kupiti' tu priču, dobre i kvalitetne momčadi ne gube od Novog Zelanda. Novozelanđani su vodili 35 minuta, tijekom najvećeg dijela utakmice kontrolirali su rezultat, u čemu im je pomoglo i 13 pogođenih trica. Već nakon prvih deset minuta zaostajali smo devet koševa (26-17), a u 13. minuti semafor je pokazivao gotovo nevjerojatnih 35-20. I nakon toga Hrvatska je igrala loše, zabijala jedino na nepostavljenu obranu i sve je vodilo prema katastrofi. Na poluvremenu je bilo 50-41 za Novi Zeland. Početkom drugog poluvremena naši košarkaši su se približili na tri koša razlike, ali opet je stiglo razdoblje od tri minute bez koša. Nakon svega, na kraju treće četvrtine Novi Zelanda je imao plus 10 (64-54). Dvije minute prije kraja Hrvatska je gubila sedam razlike, no 12 sekundi prije kraja približila se Repešina momčada na 77-78. Dotični Cameron postavio je 79-77 deset sekundi prije kraja, no trica Marka Tomasa za pobjedu nije ušla. - Njima za šest dana počinju kvalifikacije i činjenica je da su u boljoj formi. Ne zabrinjava me ni neorganiziranost u napadu. Nismo dobro reagirali na njihovu obranu. U tom dijelu smo se počeli pripremati tek prije dva-tri dana i još nam nije 'leglo' – govorio je nakon utakmice izbornik Jasmin Repeša i dodao: - Zabrinjava me otvaranje utakmice jer ako ova reprezentacija Hrvatske dozvoli 50 poena za jedno poluvrijeme objektivno teško može dobiti utakmicu. Forma hrvatske reprezentacije nije osobito zabrinjavajuća, budući da su pripreme u punom jeku. Repeši, kako tvrdi, nije bitan ni rezultat. Važnije su pouke koje se mogu izvući iz neočekivanog poraza… - Ovo je bio idealan test za Latviju koja je po strukturi slična momčad. Dozvolimo li šuterskoj ekipi da lagano uđe u utakmicu oni dobijaju krila i pogađaju i nemoguće. Poraz kao poraz je totalno nebitan iako se i pobjeđivanje i mentalna snaga treniraju kao i taktika. Ali ovo je pouka i lekcija za Latviju da ne smijemo igrati kako smo igrali prvih 20 minuta – rekao je Repeša o utakmici u kojoj je prvi strijelac Hrvatske bio čovjek koji je zabio – 12 koševa. Riječ je o Mariju Kasunu, a 11 je dodao Zoran Planinić. Po 10 koševa zabili su Kus i Stojić.