Euro 2008.: Napadnut sudac, prekid u Danskoj

8

Utakmica Danske i Švedske prekinuta je u samoj završnici kada je jedan navijač utrčao na travnjak i napao njemačkog suca Fandela

Nevjerojatnu utakmicu odigrali su Danska i Švedska u sklopu kvalificija za Europsko nogometno prvenstvo 2008. Šveđani su furiozno započeli u skandinavskom derbiju i već nakon 26 minuta poveli 3-0 golovima Elmandera u 7. i 26. minuti, te Hanssona u 23. minuti. U nastavku utakmice Danci su uspjeli izjednačiti preko Aggera (34'), Tomassona (62') i Andreasena (75'). Dvoboj je, međutim, prekinut u samoj završnici kada je jedan navijač utrčao na travnjak i napao njemačkog suca Herberta Fandela nakon što je ovaj isključio danskog braniča Poulsena i dosudio kazneni udarac za goste. Po svemu sudeći UEFA će utakmicu registrirati rezultatom 3-0 za Švedsku čime će se Danci praktički oprostiti od utrke za Euro. Danska reprezentacija tako će imati pet bodova manje i utakmicu više od drugoplasirane Sjeverne Irske. U istoj skupini Španjolska je svladala Letoniju u gostima 2-0, a malu senzaciju napravili su nogometaši Lihtenštajna 1-1 remijem na Islandu. U skupini A Poljaci su nastavili pohod na prvu poziciju. Poljski nogometaši u Azerbejdžanu su na poluvremenu zaostajali 0-1, ali su u nastavku preokrenuli rezultat, zabili tri gola i ubilježili sedmu uzastopnu pobjedu. Portugal je 2-1 pobjedom u Belgiji obranio drugu poziciju ispred Srbije koja je također bila uspješna na gostovanju u Finskoj (2-0). Belgija, pak, nakon četvrtog poraza za Portugalom zaostaje velikih sedam bodova i nema više gotovo nikakve izglede za plasman na Euro. U središnjem dvoboju skupine B Francuska je bez ozljeđenih Sagnola, Vieire i Henryja svladala Ukrajinu 2-0. Ukrajinci, koji su također igrali znatno oslabljeni bez Ševčenka i Rebrova, pali su na četvrto mjesto sa tri boda zaostatka za vodećom Francuskom (15). Italija je uspješno odradila gostovanje na Farskim otocima (2-1), a uspješna je bili i Litva doma protiv Gruzije (1-0). Bosna i Hercegovina pobjedom nad Turskom (3-2) opet se vratila u borbu za prve dvije pozicije, dok je vodeća momčad skupine C, Grčka, bez većih poteškoća doma porazila Mađarsku 2-0. U istoj skupini Norveška je bila bolja od Malte 4-0. Glavna vijest skupine D bio je oproštaj velškog reprezentativaca Ryana Giggsa. Nogometaši Walesa doista su se trudili u susretu s Češkom ne bi li Giggsu na oproštaju podarili pobjedu, ali više od remija bez golova nisu uspeli izboriti. Upravo Giggs je imao najbolju priliku utakmice u 68. minuti kada je majstorski predriblao četiri češka igrača, ali je Petr Czech obranio njegov udarac. Inače, remijem protiv Češke Wales se praktički oprostio od utrke za pozicije koje vode na Euro 2008. U šest utakmica Velšani su prikupili svega sedam bodova koliko ujedno zaostaju i za drugoplasiranom Češkom (14). Manje neizvjesno bilo je u dvoboju Njemačke i San Marina. 'Elf' je slavio s uvjerljivih 6-0 i na vrhu poretka vodi s dva boda više od Češke. U 'hrvatskoj' skupini E pobjede su ubilježili Rusija protiv slabašne Andore (4-0) i Izrael na gostovanju u Makedoniji (2-1). Izraelci kao i drugoplasirana Rusija imaju dva boda manje od vodeće Hrvatske (16), ali i utakmicu više. Engleska je četvrta s 11 bodova iz šest utakmica. U skupini G Rumunjska je nakon pobjede nad Slovenijom (2-1) zasjela na prvo mjesto ispred Nizozemske. Obje reprezentacije imaju po 14 bodova, dok trećeplasirana Bugarska, koja je večeras bila bolja od Bjelorusije 2-0, zaostaje dva boda. Albanija Otte Barića protiv Luksemburga je ubilježila prvu pobjedu (2-0) u ovom kvalifikacijskom ciklusu.