Komentari 13

Bolno otvaranje Eura: Francuska ostavila mladu Hrvatsku na -42

4

Ako ništa drugo, onaj poraz iz 2011., također na otvaranju EP-a, ostat će i dalje rekordan. Za dlaku jer Francuska je u zadnjoj minuti imala +44. Prije deset godina sredila je Hrvatsku 86-40, što je i dalje najveći poraz hrvatske reprezentacije

U prvoj Eurobasket utakmici nakon šest godina hrvatske košarkašice nisu isporučile senzaciju, štoviše, ostale su od nje udaljene točno - 42 koša razlike (105-63). Ili, tek četiri manje od najtežeg poraza uopće...

'Nitko ne igra kao mi, donosimo novu vrstu košarke na Euro! A za svoj rođendan želim pobjedu'

Francuska, domaćin i za Fibu prvi favorit Eurobasketa na kojem je gubila zadnja četiri finala, u Strasbourgu pred 3600 navijača produžila je savršen niz protiv Hrvatske i na osmu međusobnu utakmicu. Ako ništa drugo, ona iz 2011., također na otvaranju EP-a, ostat će i dalje rekordna. Za dlaku jer Francuska je u zadnjoj minuti imala +44. Prije deset godina sredila je Hrvatsku 86-40, što je i dalje najveći poraz hrvatske reprezentacije.

Hrvatice otputovale na EP: Mi smo enigma s 10 debitantica

Koja je, ne zaboravimo, najmlađa ekipa na ovom turniru s najstarijom Ninom Premasunac kojoj je tek 28. Francuska, s druge strane, ima pet djevojaka s 30 i više godina, a još je u 34. vratila Sandrine Grudu, koja je danas radila razliku...

Već nakon dvije minute Francuskinjama se ozlijedila prva razigravačica Olivia Epoupa koja je u suzama odšepala u svlačionicu, međutim, i bez nje su vrlo lagano rješavale poroznu hrvatsku obranu. Johannes uvodno tricama, a Gruda kasnije dominacijom pod košem, čak i malo dalje jer pogađala je i s poludistance. Tek se Tikvić donekle nosila s atletičnim i puno višim Francuskinjama.

Služio je šut i Hrvatice prvih 15-ak minuta, Slonjšak je imala svoju kratku dionicu, Mia Mašić po ulasku povezala dvije trice i Hrvatska je u 13. minuti vodila 32-30. Ali napad nam se i dalje svodio isključivo na šut za tri, a kad je on posve stalo, Francuska je počela debljati plus.

Tek je Dojkić u nekoliko navrata probila prvu liniju francuske obrane, češće bez realizacije nego s njom, no bilo je to sve napadački akcijama vrlo limitirano, bez dubine i uopće pokušaja da je netko kreira. Izbornik Bralić, pak, uglavnom se ljutio na obrambeni skok, i razumljivo jer je Francuska u 18 minuta imala 30 skokova, od toga 10 u napadu, koliko je Hrvatska pokupila ukupno, sve u obrani.

Johannes je drugo poluvrijeme otvorila kao i prvo, s dvije trice, obje iz dotrčavanja i domaće su košarkašice u četiri minute poduplale prednost (65-45) s poluvremena te već tada zatvorile utakmicu. Češka i Rusija ionako su nam izgledale kao ulaznica za osminu finala, prva je na redu već sutra od 18 sati Rusija koja je dobila Češku 73-69.