Iskonovom TV uređaju nije važno koji je vaš internet provider, spaja se i bežično, nudi sustav preporuka i olakšava vam gledanje serija jer sve sadržaje pamti do mjesec dana. Uz to, nudi odličan prikaz slike
Isprobali smo Iskon.Play TV: Kako izgleda pametna televizija
Pametna televizija bez ograničenja i muke. To je ukratko opis Iskon.Play TV usluge, koju je Iskon pokrenuo prije par mjeseci, a koju smo i mi isprobali proteklih tjedana.
Iskonov Play TV nudi vam velik broj kanala raspoređenih u pakete, slično kao i kod ostalih operatera, ali i niz dobrih dodatnih funkcija, no najbolja je ona da nije vezan uz ostalu ponudu Iskona ili određenog operatera. Sve što trebate je internetska veza, a samom uređaju je svejedno je li ona žičana ili bežična i sasvim je svejedno gdje ste se spojili. To znači da Iskon.Play TV možete ponijeti na godišnji, vikendicu i uživati u svojim kanalima bilo gdje, ali i da svaki stariji televizor jednostavno postaje pametan i nije bitno podržava li DVB-T2 emitiranje jer sve informacije prima preko HDMI kabela i daje vam odlično iskustvo korištenja pametnih televizora. S druge strane, ovo može biti i odlična opcija za one koji imaju televizore s nekim rubno pametnim sustavom.
Što se uređaja tiče, ovo je u osnovi Android box, što otvara pristup tisućama Android aplikacija koje možete instalirati i iskoristiti prednost drugih streaming servisa na koje ste pretplaćeni, poput YouTubea, Plexa, Spotifya, Googleove videoteke... Ako ste već vidjeli neki Android TV, Iskon.Play TV izgleda jako slično, samo sa vlastitim launcherom i dizajnerskim doradama te dodatnim Iskonovim trakama koje će vam prikazati njihov sadržaj i omogućiti dodatne opcije. A kako se radi o Android TV uređaju, tu je i integracija Chromecasta, što nam omogućuje da preko mobitela upravljamo i pokrećemo aplikacije ili 'castamo' sadržaj s naših uređaja, ali i da kroz Chromecast igramo igre. Samo postavljanje uređaja je prilično jednostavno i sustav vas vodi kroz osnovne korake i sve to traje nekoliko minuta.
Iskonov uređaj pogoni Amlogic S905D čip s četiri jezgre, 2 GB RAM-a i 16 GB memorije (koju možete proširiti microSD karticom). Na papiru to ne izgleda najmoćnije, ali kretanje kroz izbornike, pokretanje filmova s vanjskih diskova i aplikacija na uređaju generalno je glatko. Daljinski koji dolazi uz uređaj spaja se preko Bluetootha, što znači da je sasvim svejedno kako ga držite i ne morate ga uperiti u uređaj. Ima osnovne tipke, kao i većina daljinskih upravljača uz novije televizore i mikrofon za pokretanje Googleova asistenta.
Kao što smo spomenuli, Play TV dolazi uz nekoliko paketa, koji su sortirani u tematske cjeline pa sami možete birati što želite ili ne želite gledati. U prvih šest mjeseci za 50 kuna dobit ćete sve kanale koje Iskon nudi, a nakon tog razdoblja imat ćete sedam najpopularnijih paketa programa za 50 kuna, što uključuje i cijenu samog uređaja. Cijene ostalih paketa su od 3 kune za informativni paket, koji uključuje i N1, do 50 kuna za HBO Premium. Recimo, sportski paket s dvije Arene, Sportskom TV i HNTV košta 10 kuna, no nudi se posebno i cijeli ArenaSport paket. Treba istaknuti da nema posebno izdvojenih HD kanala, već se oni, koji se i nude u HD-u, izvode prilagođeno prema mogućnostima vaše veze i samog kanala. Osobni dojam je da je kvaliteta slike na većini kanala odlična, a inače Iskonov plan je da sve što nude imaju u HD kvaliteti.
E sad, sve što gledate, snima se tjedan dana unazad pa lako možete ponovno pogledati film ili seriju koje ste propustili. To je bilo odlično u vrijeme blagdana u prosincu, jer jednostavno se može pogledati sve klasike koje ste možda propustili u vrijeme emitiranja. Uz to, ako nešto želite spremiti za kasnije gledanje, taj sadržaj će vam biti dostupan mjesec dana. Kad kliknete na seriju koja se trenutno emitira, imat ćete i opciju pregled serijala i pregledati prethodne snimljene epizode, ali i buduće datume emitiranja te postaviti podsjetnike. Kao i kod raznih streaming servisa, Iskon nudi opciju da postavite profile za one koji gledaju određeni sadržaja, jer će njihov sustav na temelju onog što gledate, 'lajkate' i drugih kriterija ponuditi preporuke koje se nalaze na vrhu trake s preporukama. Stoga možete i djeci postaviti njihov profil koji će vjerojatno biti više ispunjen crtićima i glazbom, a dobro je i što možete uključiti roditeljske kontrole za određeni sadržaj.
Iako su Iskonove preporuke dobro rješenje koje nam nudi sadržaj u raznim kategorijama, čini mi se logičnim da bi prvo mjesto na trakama, koje nam nude aplikacije i alate, trebala imati glavna traka s izbornikom. Uz to, previše koraka je potrebno da se vratimo na sadržaj koji gledamo ako smo u nekim izbornicima. Trenutno moramo otići skroz na traku s izbornikom, pa kliknuti na TV uživo. Logičnije bi bilo dugi pritisak na tipku back ili dugi pritisak na tipku Home, jer ipak je TV program glavna funkcija ovog uređaja.
U Iskonu kažu da prate reakcije korisnika i na temelju toga razmatraju promjene u redoslijedu traka, ali da nemaju još finalnu odluku oko toga. Dodaju da razmatraju pomicanje trake Izbornika na vrh radi lakšeg pristupa TV uživo i TV vodič modulima. Uz to, kažu i kako vrlo skoro korisnicima stiže promjena pa će tipka back na home screenu vraćati natrag na TV uživo.
Još ostaje pitanje što će biti s Netflixom jer sam uređaj nije certificiran i nije poznato kad će Netflix proraditi.
Zanimljivo je kako je eON krenuo sa svojom uslugom prvo kroz aplikaciju koja se može instalirati na televizore, a Iskon s vanjskim uređajem. Kako doznajemo, Iskon bi sljedeće godine trebao ponuditi i samostalnu Iskon.Play TV aplikaciju koja će se moći instalirati na televizore bez potrebe za vanjskim uređajem.