U studiji koja se bavi simuliranjem klimatskih promjena otkriveni su dokazi o 41 slučaju naglih regionalnih promjena u oceanu, morskom ledu, trajnom ledu i biosferi
Opasne točke: S 41 mjesta na Zemlji mogu krenuti katastrofe
Znanstvenici su na Zemlji pronašli velik broj prijelomnih točaka na kojima bi promjene u klimi mogle prouzročiti prirodne katastrofe. Te točke otkrivaju scenarije u kojima bi globalno zagrijavanje zauvijek promijenilo životnu sredinu u raznim dijelovima svijeta.
Iako najnovija studija nije mogla predvidjeti gdje će se i kada to točno dogoditi, ali otkrila je da je dovoljna relativno mala promjena klime da bi se prijelomne točke pojavile.
U studiji koja se bavi simuliranjem klimatskih promjena otkriveni su dokazi o 41 slučaju naglih regionalnih promjena u oceanu, morskom ledu, trajnom ledu i Zemljinoj biosferi, piše Daily Mail.
Kako stoji u izvještaju, točke koje su "tempirane bombe" na Zemlji uglavnom su u blizini polova, ali i iznad indijskog potkontinenta, u Africi i Južnoj Americi.
- Naši rezultati pokazuju da se različiti modeli slažu kako su nagle promjene moguće, ali da je teško predvidjeti kada i gdje će se dogoditi - kaže profesor Sybren Drijfhout sa Sveučilišta u Southamptonu, koji je glavni autor studije.
Klimatske prijelomne točke uključuju, primjerice, nagle promjene morskog leda i cirkuliranja vode u oceanima, ali i nagle promjene u vegataciji i morskoj produktivnosti.