Obavijesti

Tech

Komentari 8

Pokorili su Ameriku: Ekipa iz MIOC-a su prvaci u informatici

Pokorili su Ameriku: Ekipa iz MIOC-a su prvaci u informatici
3

ZLATO U RUKAMA Učenici MIOC-a u niz pobjeda upisali su i informatičko natjecanje u SAD-u. Ističu kako obožavaju MIOC zbog svojih nastavnika, a nastavnici kažu isto: svi jako žele učiti i raditi

VIDEO

Ono što smo vidjeli u SAD-u otvorilo nam je nove poglede na svijet.

Vidjeli smo kako ljudi rade u tim informatičkim tvrtkama, u tim neboderima. Doživjeli smo razne situacije koje nam mogu pomoći da shvatimo kako neke stvari funkcioniraju. Opisuje nam tako Patrik Đurđević, maturant zagrebačke XV. gimnazije, zašto mu je drago što je sudjelovao na ACSL All-Star 2019, finalu otvorenog američkog srednjoškolskog informatičkog natjecanja. Informatički timovi MIOC-a na natjecanju su ostvarili vrhunske rezultate te se iz New Jerseya vratili s nizom medalja.

Pet sati pripreme 

Intermediate 5 tim osvojio je prvo mjesto, a Senior 5 tim treće.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.

- Bila su četiri kola, a natjecanje se sastoji od teorijskog i praktičnog, timskog, koji uključuje programiranje - objašnjava nam zlatni Vito Anić.

Da se pripremati za natjecanja nije lako, govori nam i Krešimir Nežmah, član olimpijskog tima iz informatike i matematike te državni prvak u obje discipline.

- Puno se pripremamo i kroz samu nastavu, ali pripreme za natjecanje počnu poslije škole, dakle oko dva, i traju do šest, sedam sati navečer - prepričava. U dane prije natjecanja pripreme postaju intenzivnije i traju od jutra do navečer.

'Žele raditi s nama' 

A natjecanja doslovce slijede jedno drugo. Odmah po povratku iz SAD-a, počele su pripreme za ulazak u hrvatsku informatičku reprezentaciju učenika srednjih škola.

- MIOC je drugačiji od ostalih škola jer su profesori puno motiviraniji i zaista žele raditi s nama - objašnjava Pavel Kliska, također član informatičkog olimpijskog tima.

Profesor traži da povezujemo činjenice i pita nas što mislimo da se dogodilo te onda uspoređujemo činjenice, pojašnjavaju “miočani”.

Patrik Kukić, državni prvak u astronomiji, ističe da ih škola podupire i u znanstvenom radu.

- Proučavao sam određivanje mase Jupitera, temperature Sunca i mjerenje koordinata nekoliko zvijezda - prisjeća se Kukić što je sve radio za natjecanje. Učenici planiraju nastaviti studiranje u Hrvatskoj, najčešće na FER-u. Otišli bi i u inozemstvo, no samo kako bi proširili vidike te ondje stečeno znanje vratili u Hrvatsku. Odlazak na natjecanje u SAD za neke od njih bio je samo poticaj za daljnji napredak.

Traže ih velike tvrtke 

No naći novac za put nije bilo lako pa su školi pomogli Grad Zagreb, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, ali i mnoge informatičke tvrtke, poput iON STUDIO d.o.o., koji razvija Score Alarm, Repsly, Infinum, ali i druge tvrtke, poput Porsche Croatia. Mentor učenika Nikola Dmitrović ističe da su za slavu MIOC-a najviše zaslužni sami učenici.

- Puno toga ovisi i s kim radiš. Učenici su izuzetno motivirani i nije ih problem ništa naučiti - zaključuje profesor.

A kolika je motiviranost učenika govore i dugotrajni fantastični rezultati škole. Samo je ove godine MIOC na državnim natjecanjima znanja iz svih predmeta osvojio 18 prvih, 23 druga i 21 treće mjesto.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 8
VIDEO

Informatika je u Hrvatskoj i dalje 'muško' zanimanje: Dečki su spretniji s računalima...
STEM JE ZA SVE

Informatika je u Hrvatskoj i dalje 'muško' zanimanje: Dečki su spretniji s računalima...

Istraživanje IDIZ-a pokazuje da su djevojke u Hrvatskoj još nesklone STEM zanimanjima. Razgovarali smo sa stručnjakinjom za AI, dr. Lanom Žajom, zašto je tako i hoće li nas umjetna inteligencija prestići

Lana Žaja: Već razgovaramo o pravima robota, a još nismo riješili ravnopravnost spolova
UMJETNA INTELIGENCIJA U ŠKOLI

Lana Žaja: Već razgovaramo o pravima robota, a još nismo riješili ravnopravnost spolova

Doktorica informacijskih znanosti Lana Žaja objavila je knjigu "Povijest umjetne inteligencije". Razgovarali smo s njom o ženama u STEM-u i primjeni umjetne inteligencije u obrazovanju
Otkrivamo cijene preskupih izleta: Ni ulaznice za muzeje nisu besplatne za učenike
RODITELJI ŠOKIRANI

Otkrivamo cijene preskupih izleta: Ni ulaznice za muzeje nisu besplatne za učenike

Roditelji se pitaju što košta i po 60 eura za dan, u agencijama kažu - mi smo nemoćni, svi računaju punu cijenu, a cijene su od lani porasle od 10 do 15 posto