Tek smo ga otkrili prošlog mjeseca. Na temelju njegove svjetlosti možemo odrediti veličinu. Ima ružičasti, crvenkasti odsjaj. Mislimo da je površina vjerojatno pokrivena ledom, kazao je astronom Sheppard
Ružičasti planet: Za krug oko Sunca treba mu - 1000 godina!
Kad sam tijelo prvi puta ugledao toliko se sporo kretalo, bilo je najsporije koje sam ikad vidio. Pa sam sam sebi promrljao nešto poput 'Far out' (fantastično). To je super. No, isto tako, to je tijelo tamo vrlo daleko (far out znači i tamo daleko) pa je to razlog zbog kojeg smo ga nazvali Farout, kazao je astronom Scott Sheppard iz znanstvenog instituta Carnegie u Washingtonu nakon objave da su pronašli najudaljenije tijelo u Sunčevu sustavu.
Patuljasti planet ima službenu oznaku 2018 VG18, a promjer mu je 500 do 600 kilometara. Spor je, ledeni i - ružičasti i od Sunca je udaljeniji 120 do 130 puta više nego Zemlja.
Njegovo je otkriće objavio ovog tjedna centar za male planete međunarodne astronomske unije.U Sunčevu sustavu je oko 50 patuljastih planeta. Najveći je Pluton promjera oko 2370 kilometara i Eris promjera 2325 kilometara.
- Ne znamo mnogo o njemu. Tek smo ga otkrili prošlog mjeseca. Na temelju njegove svjetlosti možemo odrediti veličinu. Znamo njegovu boju. Ima ružičasti, crvenkasti odsjaj. Kad bi tamo postavili led i ozračili ga sunčevim zrakama s vremenom bi led dobio cvenkastu, ružičastu boju. Stoga mislimo da je površina vjerojatno pokrivena ledom - kazao je Sheppard.
Sheppard i drugi znanstvenici uočili su Farout tijekom potrage za tijelima vrlo udaljenog solarnog sustava među kojima i mogućim planetom X koji bi, po njemu, mogao biti pet do deset puta veći od Zemlje. Godine 2014. ti su znanstvenici rekli da bi mogao postojati deveti veliki planet u vanjskom dijelu solarnog sustava.
Farout se kreće toliko sporo da bi mu možda trebalo i tisuću godina za jedan krug oko Sunca.
Drugo najudaljenije tijelo u Sunčevu sustavu je Eris, koji je 96 puta udaljeniji od Sunca u odnosu na Zemlju. Pluton je 34 puta udaljeniji od Sunca u odnosu na Zemlju.