Genetski modifcirane svinje dobile su gen koji im omogućuje da bolje reguliraju temperaturu, što znači da bolje troše vlastitu masnoću. Njihovo meso tako ima 24 posto manje masnoća.
Zdraviji špek? Modificirali gene svinja, sada su manje masne!?
Tim kineskih znanstvenika genetski je modificirao svinje koje su kao posljedicu imale 24 posto manje masnoće od običnih svinja.
Koristili su CRISPR-Cas9, tehniku za modifikaciju gena kojom su svinjama dodali gen koji im omogućuje da bolje reguliraju tjelesnu temperaturu ili da se prilagode hladnijim uvjetima tako što će bolje trošiti vlastite masnoće, a kao posljedicu imati meso s manje masnoće. Ovakve modificirane svinje bi teoretski farmerima mogle uštedjeti novac na troškovima grijanja i hrane, što je jedan od velikih problema u uzgoju.
Naime, svinje su među rijetkim sisavcima koje nemaju aktivan gen koji regulira tjelesnu temperaturu i imaju tendenciju akumuliranja masnoće. U istraživanju su svinjskim embrijima dodali gen s miševa i tri su svinje dobile 12 praščića.
Michael Roberts, profesor sa Sveučilišta u Missouriju, rekao je za NPR kako je ovo dokaz da se mogu poboljšati uvjeti za životinju, ali i konačni proizvod. Roberts kaže i kako sumnja da će ovakve svinje dobiti dozvolu za konzumaciju u SAD-u. Prije dvije godine, američka Agencija za hranu i lijekove izdala je prvu dozvolu za konzumaciju GM životinja i to za atlantskog lososa s hormonom rasta, koji je prepolovio vrijeme rasta ribe.