Obavijesti

Tech

Komentari 23

Stvorili sićušni mozak kako bi bolje razumjeli i liječili bolesti

Stvorili sićušni mozak kako bi bolje razumjeli i liječili bolesti
3

'Mozak' uzgojen od matičnih stanica koji podsjeća na mozak embrija mogao bi se koristiti za istraživanje i modeliranje raznih bolesti i testiranje nekih novih lijekova

VIDEO

Austrijski znanstvenici uspjeli su u laboratoriju uzgojiti sićušni ljudski mozak, veličine zrna graška, koji će moći poslužiti kao alat na kojem će promatrati kako se mozak inače razvija u maternici, ali i poboljšati razumijevanje neuroloških i mentalnih poremećaja. 

Sićušni 'cerebralni organoid', odnosno tkivo koje podsjeća na mozak, sastoji se od slojeva stanica mozga s jasnim dijelovima koji podsjećaju na one kod nerazvijenih, embrionalnih mozgova. Ovakav mozak ima i dijelove korteksa, hipokampusa i mrežnice, a uzgojili su ga od matičnih stanica. 

Znanstvenici navode kako će ovo koristiti biolozima koji će proučavati kako se u mozgu razvijaju stanja poput autizma ili shizofrenije, odnosno kako u ranoj fazi razvoja nastaju neki od poremećaja, piše Guardian. Uz to, koristit će organoide i u razvoju i testiranju lijekova. Sada se za to koriste razne životinje ili izolirane stanice, dok bi ovo omogućilo testiranje u 'ljudskim uvjetima'. 

Znanstvenici u Beču od matičnih stanica su razvijali stanice mozga koje su narasle do veličine 3-4 mm. Glavna autorica studije objavljene u časopisu Nature, Madeline Lancaster, rekla je kako imaju fantastičnu moć samoorganiziranja, ako ih se pravilno hrani. Tkivu koje se razvijalo nedostajao je mali mozak, odnosno dio koji je zadužen za kretanje i održavanje ravnoteže te govor, no to nije iznenadilo znanstvenike, jer se taj dio razvija kasnije, prenosi New Scientist. 

Stanice koje su se razvile bile su funkcionalne, rekao je Jürgen Knoblich, a kako bi pokazali koliko su korisne za proučavanje bolesti, udružili su se sa znanstvenicima iz Edinburgha i uzgojili tkivo koje je simuliralo razvoj mikrocefalije, bolesti gdje mozak naraste na puno manju veličinu od normalne. 

Knoblich kaže kako je cilj tima uzgojiti veće organoide i modeliranje većeg broja bolesti. Trenutno ne mogu uzgajati veće strukture jer hrana i kisik, koji su potrebni za rast, ne mogu doći do središta organoida dok raste. Kako bi stvorili veći mozak trebali bi napraviti i nekakvu opskrbu krvi. No, znanstvenici kažu i da nije vjerojatno da bi mozak mogao narasti i biti tako kompleksan da razvije neke više funkcije. Dodaju da im nije ni bio cilj razvijati dijelove mozga koji bi se mogli zamijeniti, ili čak cijeli mozak. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 23
VIDEO

Vozili smo novu Škodu Kodiaq: Impresivno prostrani SUV
SVJETSKA PREMIJERA

Vozili smo novu Škodu Kodiaq: Impresivno prostrani SUV

Rijetko koji model na tržištu ovdje nudi više prostora, i iskreno, trenutno nam ne pada na pamet ni jedan veliki SUV koji bi imao više prostora od ove Škode

Osječki gimnazijalci prijavili su se treći put: U Školi budućnosti došli  smo i do pobjede...
VELIKA MOTIVACIJA

Osječki gimnazijalci prijavili su se treći put: U Školi budućnosti došli smo i do pobjede...

Nastavnica informatike Jelena Radlović i njezini učenici u I. gimnaziji Osijek po treći put su se prijavili za sudjelovanje u edukativnom projektu tvrtki STEMI i Infobip uz podršku A1. Učenici su željni novih znanja
CARNET nabavio 5686 komada opreme i uređaja za pomoć u učenju djeci s teškoćama
ATTEND PROJEKT

CARNET nabavio 5686 komada opreme i uređaja za pomoć u učenju djeci s teškoćama

U dvije godine provedbe 32 odgojno-obrazovne ustanove u 22 grada opremljene su modernim uređajima, računalima i programima, te su educirani stručnjaci koji rade s djecom s teškoćama