Između europske montažne kuće i one američke kakvu razori uragan postoji stanovita. Evo zašto vašu montažnu kuću neće odnijeti jača bura
Zašto vašu montažnu kuću neće odnijeti jača bura?
Značajna razlika Europljana i Amerikanaca pokazuje se na primjeru kulture stanovanja. Za razliku od Amerikanaca, mi gradimo kuću jednom u životu s namjerom da je ostavimo novim naraštajima. Prosječan vijek trajanja američke kuće je oko 40 godina.
Pod montažnom kućom Amerikanci smatraju modularne kuće, koje se kompletne mogu transportirati na željeno mjesto ili se pak cijeli kat kuće modularno slaže uz pomoć krana. Standardna američka gradnja podrazumijeva da se na drvenu temeljnu ploču slažu drveni sanduci određenih dimenzija čija se unutrašnjost ispunjava termoizolacijskim materijalom.Nosiva konstrukcija je debljine od 8-14 cm, dok je toplinska izolacija vanjskih zidova od 3-5 cm. Često umjesto izolacije na vanjske zidove postavljaju drvene obloge ili materijale koji imitiraju drvo. Svjesnost o potrebi termoizolacije u američkim kućama u teoriji postoji od početka 20. stoljeća, no u praksi se ona počinje ugrađivati tek 1990-tih.
Montažna gradnja u Europi odnosi se na tvornički proizvedene panele (ili obrađene drvene trupce) koji se montiraju na betonsku temeljnu ploču. Kod većine europskih proizvođača debljina zidova kreće se od 12-36 cm. Na ovu nosivu konstrukciju dolazi u prosjeku dodatnih 12-20 cm termoizolacije. Debljina termoizolacije prema krovu iznosi od minimalnih 5 cm u Grčkoj do 45cm u Švedskoj. Najčešća izolacija je staklena ili kamena vuna. Većina EU proizvođača koristi crijep kao pokrov, a u SAD-u koriste šindru.