Fobija od klaunova dobila je svoj znanstveni termin - koulrofobija. I iako isprva zvuči poput šale, strah od klaunova itekako je stvaran, a kao i svaka druga fobija, može biti vrlo opasan
Fobija od klaunova širi se kao epidemija: Šarena lica lede krv
Kao djeca, s klaunovima smo se susretali stalno - u vrtićima i školama, čekaonicama pedijatrijskih ambulanti, u crtićima. I premda većina djece uživa u prizoru na šarenog čovječuljka s prevelikim cipelama i crvenim nosom, nekolicini njih ta figura ledi krv u žilama. I to ne više samo djeci.
POGLEDAJTE VIDEO: Fobija od klaunova sve češća
Pokretanje videa...
Strah od klaunova postao je sve češći u posljednja tri do četiri desetljeća, makar postoje dokumentirani slučajevi i s početka 20. stoljeća. Najviše krivnje za ovaj iracionalan strah pripisuje se književniku Stephenu Kingu i redatelju koji je uprizorio njegov horor roman "Ono" - Stevenu Spielbergu. Naime, upravo taj film iz 1990-ih mnogi smatraju jednim od najvećih masovnih okidača ove fobije.
Mnogi tako optužuju i Nolanovog "Viteza tame" iz 2008. godine za "oživljavanje" fobije. Preciznije, lik "Jokera", kojeg je u filmu utjelovio Heath Ledger. Znanstvenici su se složili kako je popularna kultura puno pridonijela koulrofobiji, no i da se kod većine fobija javlja još u djetinjstvu - u doba kad djeca nisu izložena filmovima strave i sličnim djelima.
Znanstvenici nagađaju kako u SAD-u čak dvanaest posto stanovnika pati od ove fobije.
Danas su filmove i serije zamijenili poprilično diskutabilni "prankovi" na YouTubeu, u kojima osobe potpuno prerušene u klaunska odijela i našminkanog lica plaše slučajne prolaznike. Bilo je više od nekoliko incidenata, u kojima su žrtve klaunskog "pranka" proživjele neopisivu traumu. Takvi su se klaunovski šaljivci raspršili po cijelom svijetu, a čak su se i u Sloveniji javile žrtve nemilih klaunovskih spački.
No šaljivdžije nikako da shvate kako s ciljem nasmijavanja svojih gledatelja na internetu, svoje žrtve u videima mogu dovesti u ozbiljnu, životnu opasnost. Naime, koulrofobija je prava fobija, a kao takvu prate je i određeni simptomi. Osoba koja ima fobiju, može doživjeti što i klaustrofobičar u zaglavljenom liftu - napadaj panike, nepravilne otkucaja srca, teško disanje, prekomjerno znojenje i mučninu, kao i osjećaj straha koji ledi krv u žilama.
Kao ključan razlog straha od klaunova, kako su se složili mnogi znanstvenici, navodi se nemogućnost prepoznavanja osobe pod teškom klaunskom krinkom.