To je to što me zanima!

Užas u Smiljanu: Vreću punu štenaca pokušali baciti u rijeku

Šest štenaca iz Smiljana imali su pravu sreću. Netko ih se na najokrutniji način pokušao riješiti bacanjem iz automobila u hladnu rijeku. Srećom, vreća se zakačila za most, a njihov cvilež čula je djevojka i spasila ih
Vidi originalni članak

Svi se pitaju gdje je nestao čovjek nakon još jedne potresne snimke koja dolazi iz Like, točnije Smiljana. Nedavno osnovana udruga AnimalLika objavila je snimku na kojoj šest tek okoćenih štenaca u mrežastoj vreći visi na Otešićkom mostu u Smiljanu.

'6.listopada u popodnevnim satima volonterka naše udruge zaprimila je poziv u pomoć štencima koje je jedna djevojka zamijetila kako vise u vreći za krumpir obješenoj na Otešićki most u Smiljanu. Skinula ih je s mosta i pri tom napravila kratki video. Pregledom videa stječe se dojam da su štenci bačeni iz automobila preko mosta no pukom srećom vreća se zakačila za most!' - rekla nam je Ines Stilinović, tajnica udruge AnimalLika.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Štenci su srećom spašeni i zbrinuti. Nakon pregleda ustanovljeno je da su vjerojatno odmah nakon okota bešćutno odvojeni od kuje jer su na sebi još imali dijelove pupčane vrpce.

Udruga, kao i brojne druge, nema mnogo volontera na raspolaganju koji su slobodni za 24 satno hranjenje i njegovanje štenaca stoga su potražili pomoć na svojim stranicama. Nažalost, nitko s njihovog područja nije se javio tako da su štenci odvezeni u Zagreb na daljnju skrb. 

'Naša udruga će i dalje brinuti o njima u vidu hrane i ostalih potrepština, kao i o veterinarskim troškovima i brizi oko kasnijeg udomljavanja. Sad su na sigurnom, imamo tri ženkice i tri muškića. Vrlo su sitni - svi stanu u kutiju od cipela i još ostane prostora! Njihovi životi su još ugroženi jer s takvim okrutnim činom odvajanja od majke oduzeta im je mogućnost normalnog razvoja' ističu iz udruge.

Počinitelj ovog stravičnog čina još nije otkriven te apeliraju na sve koji su ga možda vidjeli ili u susjedstvu imaju kuju koja nakon skotnosti nema štence, da se jave udruzi AnimalLika uz zajamčenu anonimnost.

Zahvaljujući dobrim ljudima uspjeli su donacijama prikupiti dvije kutije mlijeka za štence, no još im je potrebno. Štencima, kao i udruzi možete pomoći donacijama mlijeka za štence u bočicama za hranjenje i medicinskim podlošcima. Također, možete i novčano pomoći za veterinarske troškove uplatom na račun udruge IBAN HR84 2340 0091 1109 2128 7 s naznakom: za štence iz Smiljana.

AnimalLika jedina udruga za zaštitu životinja u cijeloj županiji

Udruga AnimalLika osnovana je početkom ove godine i jedina su udruga za zaštitu životinja u cijeloj županiji. Članica je Mreže za zaštitu životinja koja broji 43 udruge iz cijele zemlje i njihova pomoć im uvelike pomaže. Nemaju azil i s tek desetak volontera pokrivaju čitavu Liku. Neprestano im stižu dojave o napuštenim i zlostavljanim životinjama, rade u teškim uvjetima bez skloništa i ureda i ne vide se naznake da će ga uskoro imati. Osim konkretnog djelovanja po terenu, aktivni su i u nastojanjima da se izgradi sklonište, u edukaciji stanovništva i u suradnji s jedinicom lokalne samouprave u cilju što bolje provedbe Zakona o zaštiti životinja.

'U tako teškim uvjetima rada od osnivanja do sad zbrinuli smo preko 50 štenaca i oko 30 odraslih pasa te 20-ak mačaka. Financiramo se donacijama građana i firmi. Imamo dobru suradnju s Gradom Gospićem, pokušavamo naći zajednička rješenja za probleme napuštenih životinja, a pružili su nam i financijsku pomoć u smislu plaćanja dijela veterinarskih troškova' kazala je Stilinović.

Nadamo se da se ovako nešto više neće ponoviti u Lici (niti igdje drugdje) i da će se zakon konačno početi provoditi i počinitelji kažnjavati.

Idi na 24sata

Komentari 57

  • OpetMikiTrasi 10.10.2018.

    Kao mali sam često pecao na rijeci i nalazio na takve prizore. I danas ima toga, ali sve rijeđe, više nije pravilo da se od okota uzmu jedan ili dva najveća štenca, obično su to oni koji prvi izađu, a nakon mjesec dana oni slabiji se bace ili u rijeku, ili svinjama, ili u gnoj... Pa i moji su tako radili, kao uostalom i svi ostali. U to vrijeme naravno nije bilo drugih mogućnosti i nije se smatralo to pogrešnim. Vjerojatno nije tada ni postojao zakon koji bi to zabranjivao, ili barem nikome nije bilo u interesu da ga provodi. Bilo je drugo vrijeme, bilo je tako zadnjih deset tisuća godina. Teško je očekivati da se samo u nekoliko godina može promijeniti nešto što je oduvijek bilo smatrano ispravnim, i što je sva ova tisućljeća održalo pse jakima, zdravima i otpornima. Praksa je bila da se jedan ili dva štenca sa najboljim genima ostave, a ostali se "riješe" na svima pristupačan način. Danas to više nije tako, no ne treba osuđivati pojedince koji su još ostali u svome vremenu, kao što ni ja ne osuđujem ni njih, a ni ove današnje generacije koje pse hrane suhom hranom i hranom iz konzervi, umjesto onako kako treba, i koji preferiraju čistokrvne pse umjesto križanje i miješanje pasmina. Ne osuđujem ih iako oni svojim postupcima trajno oštećuju pseći dnk, i smanjuju njihovu otpornost.

  • 10.10.2018.

    A bacit ga preko mosta, a sta drugo. Pa mozda bude srece da se i on zakaci i ostane "visit"

  • jJosip1983 10.10.2018.

    Dajem 200 eura za informacije o počinitelju

Komentiraj...
Vidi sve komentare