To je to što me zanima!

Divjak je praktički pala onog dana kad je ušla u ovu Vladu

HNS je anonimno zaprijetio da "ako padne ministrica obrazovanja, pada i Vlada". Međutim, uz sve poruke premijera koji narušava autoritet Blaženke Divjak, pitanje je ima li uopće koristi od njezina ostanka u Vladi.
Vidi originalni članak

Četiri ministra je već izbacio, jednog se nabrzaka riješio, jednoga je jedva spasio, dvojicu je trebao izbaciti, jedan se još skriva po Vladi, a o padu jedne ministrice sve češće se govori.

Svakoga tjedna ministarska kriza jedna, pa je tako i Blaženka Divjak napokon došla na red. Izvor iz HNS-a poručio je ovih dana preko medija da "ako padne ministrica, pada Vlada".

Zvuči opasno i prijeteći, ali nije ništa čega se već nismo naslušali od dolaska premijera Andreja Plenkovića u Banske dvore. Njegova Vlada pada svakih pet minuta oko doslovno svakog ministra.

Potkopao autoritet

Mostovce je najurio, Pave Barišića se na brzinu riješio, Damira Krstičevića je spasio, trebao je izbaciti Zdravka Marića i sada i Tomislava Tolušića, Goran Marić skrušeno šuti o tome da se on ne slaže s porezom na nekretnine, a sada HNS-ova ministrica obrazovanja svakoga dana dobije priliku spoznati kako baš ne uživa premijerovo povjerenje.

Plenković, doduše, nije još naložio tajnici da napiše razrješenje ministrici Divjak, ali je zato otvoreno potkopao njezin autoritet. 

Moglo bi se reći da ju je stavio na mjesto: izričito je stao na stranu rektorice Dijane Vican, zašpotao je Divjak oko curenja dokumenata u medije, upozorio da ne želi da se zbog reforme obrazovanja izlazi na ulice (aludirajući da sudjelovanje Divjak u prethodnim prosvjedima), kao što joj je još ranije poručio preko medija da se u reformi obrazovanja ništa neće događati bez njegova odobrenja.

I sad, HNS - neslužbeno, naravno - prijeti da će pasti Vlada ako padne ministrica.

Što to uopće znači?

Divjak je praktički pala onoga trenutka kad je ušla u ovakvu Vladu.

Talačka kriza

Ona je mogla ili čak i trebala znati u što se upušta. Trebala je znati da je primarni zadatak HNS-a bilo spašavanje Plenkovića i HDZ-a na vlasti. A da je primarni zadatak HDZ-a bio izbjegavanje kurikularne reforme po modelu Jokićeev radne skupine ili njezino provođenje po ukusu konzervativne, dobrim dijelom klerikalne desnice.

Ako to nije znala na početku, mogla se saznati u proteklih nekoliko tjedana. Ako nije saznala, onda nije ni kompetentna baviti se politikom.

Ministrica još nije pala i Plenkoviću onda i dalje služi kao "smokvin list" prema liberalnim i ljevičarskim krugovima koje neutralizira time što u Vladi još uvijek drži njihovu uzdanicu. 

Ali gotovo u poziciji taoca.

Ako prijetnja narodnjaka čak i upali i Divjak ostane u Vladi, ostaje pitanje kakva je uopće korist od nje u takvim okolnostima. 

Ne kad će pasti, već kad će otići

Ministrica će nailaziti na otpore sa svih strana, uz neobjektivno sekundiranje premijera, uz nikakvu podršku svoje minorne i osakaćene strančice, uz prigušenu podršku javnosti koja se lomi između velikih nada koje polaže u Divjak i zamjeranja što ona i njezina stranka drže lojtre HDZ-u.

U takvim okolnostima nije više pitanje hoće li ministrica pasti, već koliko će ministrica još željeti ostati u ovakvoj Vladi.

Za HNS je jasno, oni su sve svoje karte bacili na koaliciju s HDZ-om. Pa makar pritom sami sebi davali neke uvjete preko kojih onda mirno prelaze (poput HOS-ove ploče u Jasenovcu).

No, ako je Blaženki Divjak, inače nestranačkoj osobi, stalo do kurikularne reforme i reforme obrazovanja u cjelini, a ne samo do održavanja na vlasti, onda će ubrzo doći trenutak kad se ona mora zapitati koliko će to još moći izdržati.

Njezina najava uvođenja obvezne informatike u školama tek je mali populistički pokušaj dodvoravanja onom dijelu javnosti koje od nje ima velika očekivanja. Duda varalica kojom će se zabavljati oni koji su s Divjak marširali za kurikularnu reformu.

No je li to dovoljno za ministričine apetite?

Šuplje prijetnje HNS-a

HNS je, dakle, postavio uvjet da "ako padne ministrica, pada Vlada". Ali što ako ministrica sama podnese ostavku jer nema podršku premijera? Hoće li i u tom trenutku pasti Vlada koja je već mjesecima u fazi padanja?

Uglavnom, od samog ulaska HNS-a u Vladu znalo se da Plenković koristi tu stranku kao štaku i štit: štaku za lakše šepusanje kroz mandat i štit za obranu od liberalne ljevice, pogotovo nabrijane na obrazovanje. Još uvijek nije u potpunosti jasno što je želio HNS: komadić vlasti, osobne probitke, fotelje ili istinski doprinos reformama. Kojih nema.

Divjak je gotovo sigurno željela reforme. Okružila se suradnicima koji sugeriraju da misli ozbiljno. Ali i naletjela na premijera koji joj ozbiljno narušava autoritet. 

Ako Divjak ode, možda će se spasiti, a sigurno kao profesorica neće propasti. Ali može li otići HNS?

Može li pokupiti prnje, priznati grešku, posuti se pepelom po glavi i možda preuzeti zasluge za vlastoručno, premda zakašnjelo, "rušenje Vlade"? Je li to opcija za "ostatke ostataka" stranke koja ionako nije mogla računati na blistavu budućnost?

I zato, kad HNS prijeti da će srušiti Vladu ako padne njihova ministrica, ne treba njihove (naglašavamo, anonimne) prijetnje uzimati previše ozbiljno. Već su obećali da će u roku od mjesec dana skinuti HOS-ovu ploču u Jasenovcu. Pa nisu. 

U skladu s tim poučkom, može se zaključiti da neće pasti ni ministrica, ni Vlada, niti će HNS napustiti Vladu. Barem ne svojevoljno.

Ostale kolumne Tomislava Klauškog pogledajte ovdje.

Idi na 24sata

Komentari 88

  • tost 19.08.2017.

    klauški , kakiš! Kao patak i to obilno !!

  • x00x 19.08.2017.

    poznato je da se crkva zalaze za napredak i gleda u buducnost..zato i zivi po pravililma starih 2 soma godina

  • led50 18.08.2017.

    Budućnost zemlje je u obrazovanju, jednostavno ne možemo više biti na dnu ljestvice jer to se odražava na poslove koje će ljudi moći raditi u budućnosti.

Komentiraj...
Vidi sve komentare