To je to što me zanima!

Parovi imaju različite osjećaje i uvjerenja u vezi novca

Ako ste u vezi bilo koje vrste, financije su svakako jedan od aspekata na koje trebate obratiti pozornost. Saznajte na koji način trebate postupati.
Vidi originalni članak

Morate o svemu tome razgovarati kako biste znali gdje se nalazite u ovom trenutku i kako biste mogli zajedno upravljati vašim novcem. Svi imamo različite osjećaje i uvjerenja u vezi novca. Na prvi pogled sličnih stavova i profila, međutim kada krenemo dublje „kopati“ na površinu izlaze potpuno oprečna mišljenja tako da se možete jako iznenaditi.

Otkrijte što vam je doista važno u vezi novca, a što vašem partneru. Koji su vam motivi, a koji strahovi? Što za vas znači novac, a što za vašeg partnera? Svatko od nas ima svoje snove, provjerite idu li vaši snovi u zajedničkom smjeru.

Pogotovo kad je riječ o poslu i štednji. Što ako vi želite štedjeti za mirovinu koju kanite provesti na moru jer će vam tada odgovarati mediteranska blaga klima, a on sanja o uspjehu na karijernoj ljestvici i kući u prestižnom dijelu grada? Financijska sigurnost jest važna za uspjeh braka. No ako o njoj ne razgovarate kako ćete znati što vam je važno i jeste li na putu prema financijskoj sigurnosti.

Razgovarajte o novcu

U najgorem slučaju ćete utvrditi da nemate jednaka stajališta o novcu, ali zajednički pristup je itekako važan. To znači da ćete morati pristajati na kompromise. Razgovarajte o novcu prije nego li počnu stizati ogromni računi na naplatu jer će tada kompromisi biti puno manji.

Ne postoji samo jedno rješenje. Svaka strana ima svoju zamisao o tome kako bi financije u vašoj kući trebale funkcionirati. Pokazat ću vam jedan od načina upravljanja novcem koji vam ostavlja neovisnost i individualan pristup vlastitom novcu, a ujedno vam daje mogućnost da zajednički dijelite troškove.

Ključ je u pravednosti

Ujedno uklanja razlike u tome tko zarađuje više, a tko manje. Ključ je u pravednosti. Ako jedna osoba zarađuje više od druge, a obično je tako, nije fer plaćati račune po pola.

Uzmimo primjerice da žena zarađuje mjesečno 5.000 kn, a muž 8.000 kn. Sedamdeset posto plaće odvajaju na zajednički račun kako bi pokrili sve troškove, a trideset posto im ostaje na njihovom osobnom računu za vlastite potrebe. Kaka je rezultat? Žena izdvaja 3.500 kn, a suprug 5.600 kn na zajednički račun, što je ukupno 9.100.

Taj novac pokriva stambeni kredit, režije, štednju za mirovinu, zajedničke troškove ljetovanja, večere u restoranu, izlaske u kino i sl. Njoj ostaje 1.500 kn, a njemu 2.400 kn i taj novac troše za osobne gušte. Poanta je u tome da se radi o postotku, a ne o konkretnom iznosu pa onaj tko zarađuje više izdvaja proporcionalno više na zajednički račun.

Izvanredni prihodi obračunavaju se na jednak način. Ovo je jedno od rješenja kako možete upravljati zajedničkim novcem. Ako vam se svidi prihvatite, ako ne, pronađite svoj model. Ali ne zaboravite razgovarati o novcu.

O autorici

Inga Lalić, business coach i konzultantica, ima desetogodišnje iskustvo u radu s tisuću klijenata. Osmislila je i vodi trening Poduzetnička piramida. Pomaže poduzetnicima i onima koji to žele biti da ostvare svoje želje i ciljeve, povećaju prihode uz više slobodnog vremena i postanu učinkovitiji, uspješniji, sretniji i bogatiji. Vlasnica je tvrtke RE-FORMA, specijaliziranog centra za razvoj poduzetnika.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare