To je to što me zanima!

Štiteći lokalne šerife, HDZ bi mogao ugroziti demokraciju

Dosad je lokalno vijeće (parlament) imalo priliku jednom godišnje srušiti lokalnog čelnika. Bilo je dovoljno da mu ne izglasaju proračun i išlo bi se na nove izbore i za čelnika i vijeće
Vidi originalni članak

Tko ima veći legitimitet, izravno birani (grado)načelnik ili zastupnici u mjesnom vijeću? Za HDZ nema dvojbe, to je lokalni čelnik jer je biran direktno imenom i prezimenom. Ta premisa bit će ključ za nove izmjene zakona koje će zacementirati pobjedu HDZ-a, ali i njihovih partnera, poput Milana Bandića, na lokalnim izborima. Još prije izbora objavili smo da HDZ planira uvesti nesmjenjivost lokalnih čelnika, a sad je to dobilo i formalnu potvrdu.

Dosad je lokalno vijeće (parlament) imalo priliku jednom godišnje srušiti lokalnog čelnika. Bilo je dovoljno da mu ne izglasaju proračun i išlo bi se na nove izbore i za čelnika i vijeće. Sad će HDZ to promijeniti u ime, a čega drugoga nego političke stabilnosti. Kako? To još ne otkrivaju, ali ako krenu od premise s početka, jasno je da će lokalna vijeća izvući deblji kraj. Dakle, ljudi koji predstavaljaju presjek političkih stavova nekog mjesta bit će značajno oslabljeni naspram čelnika. A oni bi u demokraciji trebali imati jednak legitimitet kao čelnik. Jedino se u dobro uravnoteženom balansu može imati alat za kontrolu onih koji odluče biti lokalni šerifi.

Ako HDZ uvede staro rješenje, da u slučaju neizglasavanja proračuna na izbore mora samo lokalni parlament, bit će to velik udarac demokraciji. To rješenje je davalo preveliku moć gradonačelniku, a kako to obično biva, imalo je i ogromnu rupu. Kad lokalni čelnik ojača, mogao je predložiti proračun, on sam ga povući, a na izbore je trebalo ići vijeće jer formalno nisu izglasali budžet.

U tom rješenju samovolja čelnika je neograničena kontrolom iako možda legitimitet crpi iz samo jednoga glasa razlike kojim je pobijedio svog protivnika. Svi koji su glasali za druge opcije u vijeću postaju nevažni. Vladajući bi trebali pri izmjeni zakona paziti da ne naruše demokratsku ravnotežu između lokalnog vijeća i čelnika. A ako se odluče svjesno za suprotno, bit će to namjerni šamar demkratski izabranim predstavnicima birača.     

Idi na 24sata

Komentari 33

  • centurion 11.07.2017.

    Koju demokraciju?!

  • mily 09.07.2017.

    potrebno je prije imati demokraciju, kako bi tu istu netko možda ugroziti

  • Lina39 09.07.2017.

    Demokracija za narod odavno je umrla pa prema tome zaključak je " U Hrvatskoj ništa novo " od početka Domovinskog rata smišljaju zakone koji njima daju slobodu da rade šta ih je volja.Nisu sami krivi već i o ni koji ih biraju i glasaju za njih. Dakle : " Spala knjiga na tri slova - H D Z "!

Komentiraj...
Vidi sve komentare