To je to što me zanima!

7 čestih savjeta za čišćenje ne djeluju: Spužve u mikrovalnoj

Spužvice se stavljaju u mikrovalnu kako bi se dezinficirale, no novo istraživanje je pokazalo da i nakon toga sadrže oko 40 posto bakterija. Savjet o vrućoj vodi je također diskutabilan
Vidi originalni članak

1. U mikrovalnoj pećnici dezinficirajte spužve

Poput mnogih savjeta na internetu i ovaj se djelomično temelji na znanosti jer je svima poznato da visoke temperature mogu ubiti neke bakterije.

No vrijeme potrebno da mikrovalna pećnica postigne željenu temperaturu da bi ubila sve bakterije u spužvi je toliko da ju možete samo spaliti. Nova istraživanja pokazuju da spužve koje su prošle kroz najvišu moguću temperaturu koju mogu, a da se ne zapale, i dalje sadrže oko 40 posto bakterija, od kojih neke mogu biti opasne po život.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Bolji je izbor jednostavno ih zamijeniti s novima, a papirnate ubruse je korisnije zamijeniti dobrim starim pamučnim krpama koje jednostavno bacite u pranje nakon jednog dana.

U HRVATSKOJ Raste otpornost na antibiotike, posebno za upale pluća i sinusa

2. Lak za kosu uklanja mrlje od tinte

Ovo je stari, ali dobar trik koji je nekada djelovao, kad je lak za kosu imao gotovo 100 posto alkohola. Ali vremena su se promijenila, a današnji lakovi za kosu sadrže puno manje alkohola i više sredstava za čišćenje, ulja i emolijenata. Zato za tintu spremite lak za kosu i koristite izopropilni alkohol.

3. U WC školjku stavite 'čarobni' gel 

To su gelovi koji se zalijepe uz unutarnji rub školjke vjerojatno jako dobri za uklanjanje ostatka sapuna sa kade ili brisanja bojica sa zidovima. Ali u vašoj WC-školjki ne čine ništa kako bi ju očistili, a uz to se ni ne otapaju i ne sadrže komponente koje ubijaju bakterije il koje bi uklonile prljavštinu.

4. Kuhinjsku površinu premažite voskom čišćenje

Mast i prskanje hranom je teško ukloniti s kuhinjskih ploča pa se držite proizvoda koji sigurno razgrađuju masnoće. 

Iako na nekim mjestima vosak može olakšati brisanje, on može izazvati i požar pa pripazite.

5. Bakterije ubija vruća voda

Topla voda može ubiti neke bakterije, ali mora biti kipuća, znači oko 100 stupnjeva Celzijevaca. Budući da većina bojlera ne grije do te temperature, topla voda sama neće ubiti bakterije. Nakon što gripa prođe kroz vaš dom ili pripremite sirovo meso u kuhinji, dezinficirajte dom standardnim sredstvima za čišćenje. 

VAŽNO JE SNAĆI SE Kad vam se ne da: Trikovi za brzinsko čišćenje i spremanje

6. Coca Cola za čišćenje WC školjke

Možete li očistiti toalet s Coca Colom (ili bilo kojim gaziranim sokom?) Da. Trebate li? Ne. Većina gaziranih sokova sadrži malu količinu limunske i fosforne kiseline koje su učinkovite u polaganom uklanjanju hrđe i nekih mrlja.

Međutim, litra sode neće učiniti ništa za ubijanje bakterija i ostavlja ljepljivi sloj koji bi mogao postati novi dom bakterijama u školjci. Držite se dezinfekcijskih sredstava za čišćenje WC-a. Bolji su i jeftiniji.

7. Dodajte više deterdženta za čišće rublje

Dodavanje deterdženta i sredstava za čišćenje samo otežava ispiranje i uklanjanje ljepljivih ostataka s rublja, a ako takvi ostaci ostanu u tkanini ili na površini tepiha ili kuhinjskog poda, postaju pravi magneti za skupljanje prljavštine. Umjesto dodavanja, odaberite najkvalitetnije sredstvo za pranje rublja, pročitajte upute i pravilno ga dozirajte, piše portal The Spruce.

POGLEDAJTE NOVU EPIZODU SERIJALA 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 11

  • moj.zli.brat.blizanac 20.11.2019.

    Dezinficiranje u mikrovalnoj je nebuloza, pogotovo spužvi koje koštaju manje od kune komad!

  • 20.11.2019.

    koka kola uklanja kamenac

Komentiraj...
Vidi sve komentare