To je to što me zanima!

Alati make-up zanata: Veliki vodič kroz funkcije kistova

Svaki kist ima svoj oblik: Plosnati kist je za tekući puder, ukošeni za konturiranje, a tanki za precizno nanošenje ruža za usne. Bez kistova nema postojane šminke
Vidi originalni članak

Pri besprijekornom nanošenju šminke kistovi su nezamjenjivi pomagači, govori vizažistica Marija Butković. A je li bolja prirodna ili umjetna dlaka, ovisi o proizvodu koji upotrebljavate.

- Kistovi od prirodne dlake idealni su za nanošenje suhih proizvoda poput pudera u kamenu/prahu, sjenila, rumenila, bronzera i highlightera, a umjetna dlaka bolja je za tekuće i kremaste proizvode (puderi, korektori, kremasta sjenila i rumenila) jer upija puno manje proizvoda od, npr., spužvice - objašnjava. Iako su puno jeftinije od kistova, ističe Butković, spužvice za nanošenje pudera ili sjenila potencijalno su opasnije jer se u njima već nakon prve upotrebe mogu namnožiti bakterije koje izazivaju neželjene reakcije na licu.

- Ako je se ne želite odreći, upotrijebite je za završno zaglađivanje i omekšavanje pudera na prijelazu s čeljusti na vrat ili nanošenje proizvoda na područja oko nosa ili usana. Spužvicu prije korištenja namočite vodom te dobro iscijedite kako bi upila što manje tekućeg pudera. Danas su popularne jajolike spužvice koje služe za nanošenje pudera, korektora i kremastog rumenila. One daju licu ujednačen izgled - kaže vizažistica i savjetuje:

- Kvalitetni kistovi su dugoročna investicija zbog koje nećete požaliti. Od jeftinijih brendova predlažem EcoTools, Artdeco, Illamasqua i Inglot, a za one koji kupuju na internetu odlični su kistovi Real Techniques, Zoeva, Sigma ili Bdellium Tools. Od skupljih sjajni su MAC, Make Up For Ever, Bobbi Brown, Kevyn Aucoin, Chanel, Shu Uemura, Laura Mercier, Charlotte Tilbury. 

No da bi kistovi, čak i skuplji, dugo trajali, treba ih svakodnevno čistiti, osobito oni kojima se nanose tekući ili kremasti proizvodi.

- Iako profesionalni vizažisti za čišćenje rabe posebne otopine poput MAC-ove, kistove možete očistiti blagim tekućim deterdžentom za osjetljivo rublje poput svile ili vune. Nakon pranja poprskajte ih sredstvom za dezinfekciju koje možete kupiti u ljekarni. Birajte ono koje ne šteti koži. Dobro iscijedite vodu te ih obrišite ručnikom. Najbolje ih je sušiti u okomitom položaju kako voda ne bi ušla u dršku. Ili ih polegnite na ravnu, prozračnu površinu - zaključuje.

Dnevna i večernja šminka

Thinkstock

S lijeva na desno: 1. Kist za nanošenje sjenila na cijeli kapak, 2. kist za precizno nanošenje ruža, 3. kist za rumenilo, 4. kist za eyeliner, 5. kist za puder u kamenu, 6. kist za definiranje kapaka - sjenčanje, 7. kist za konturiranje lica, 8. kist za tekući puder, 9. kist za highlighter

Dva-u-jedan kistovi 

Ne morate u kozmetičkoj torbici imati sve kistove. Primjerice, kist za korektor može poslužiti za nanošenje kremastog sjenila ili ruža, a kist za tuš za popunjavanje obrva, savjetuje Marija Butković, vlasnica Profe-ssional makeup.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • marimar 28.11.2014.

    Illamasqua je "jeftinija"?! I baš mi treba od prirodne dlake? Ma dajte, molim vas... Eco Tools kistovi stvarno jesu dobri i mogu se naručiti s ebaya dosta povoljno, a ima ih i kod nas.

  • CUKRENA. 27.11.2014.

    Od sveg ovog ''alata'' koristim jedino kist za sjenilo i rumenilo, ostalo mi ne treba i ti mi traju godinama. :))

  • 27.11.2014.

    stvori bog muškarca, dobro je, dobro si ispao, nakon nekoliko trenutaka stvori i ženu, i kaže, ma dobro, malo šminke i bit ćeš super!

Komentiraj...
Vidi sve komentare