To je to što me zanima!

Brak, nevježbanje i surfanje na netu mijenja rad našeg mozga

Razgovor s partnerom, vježbanje, nepovjerenje prema računalu i reklame igraju se s pamćenjem, a zanimljivo je da većina više vjeruje tuđem nego svom sjećanju
Vidi originalni članak

Što se više koristite mozgom, to će on biti u boljoj “formi”, a na to mogu utjecati i internetske tražilice te računala. Da bi dokazali kako računala slabe memoriju, američki su znanstvenici skupini studenata rekli da upamte što više banalnih podataka pa to zabilježe na računalu. Polovici je rečeno da će ti podaci biti uskoro izbrisani, a drugoj polovici da će oni biti “zauvijek” sačuvani. Kad su testirali njihovo znanje, oni koji su vjerovali da će im tekstovi biti izbrisani, postigli su 40 posto bolje rezultate od onih koji su mislili da će računalo uskladištiti novostečeno znanje umjesto njih. 

U drugom eksperimentu ispitanicima su rekli da isto tako upamte različite podatke, ali i u kojoj su ih datoteci na računalu uspjeli pohraniti. Pokazalo se da su ispitanici bolje upamtili u kojoj se datoteci nalazi podatak nego informaciju. Zaključak je da zbog oslanjanja na računala, odnosno mogućnost pronalaženja goleme količine informacija u bilo kojem trenutku, mozak automatski briše upamćene podatke. 

No osim računala i ljubavni status može utjecati na pamćenje. Na uzorku od 1400 50-godišnjaka koje su finski znanstvenici pratili 20 godina pokazalo se da su najzaboravljiviji postali oni koji su bili samci. Najbolje pamćenje imali su ispitanici u braku. Pretpostavlja se da je to zato što česti razgovori između supružnika stimuliraju moždane stanice i jačaju pamćenje. Tu su pretpostavku potvrdili tako da su im dali nekoliko igara pamćenja. Znanstvenici su se uvjerili kako su si parovi međusobno pomagali sjetiti se onoga što su zaboravili. 

Tko se sjeća matematike kad su tu džepna računala

Budući da su kalkulatori vrlo lako dostupni u svakom trenutku, većina ljudi zaboravlja i osnove matematike do 22. godine, pokazalo je američko istraživanje. 

Reklama usadi lažna sjećanja

Reklame mogu “ugraditi” lažna sjećanja u mozak, pokazalo je američko istraživanje. Sudionicima istraživanja uzastopno su pokazivali TV reklame u kojim se opisuje jedenje kokica proizvođača koji ni ne postoji. Tjedan dana nakon eksperimenta sudionici su se “sjećali” da su ih jeli iako ih nisu ni okusili. 

I previše kilograma uzrokuje zaboravljivost

Sa svakim kilogramom viška gubite i na moći pamćenja, pokazalo je američko istraživanje. Znanstvenici pretpostavljaju kako nije problem u prekomjernoj težini nego u manjku tjelovježbe, što izaziva apatičnost, nedovoljnu aktivnost mozga te stoga i slabiju moć pamćenja. 

Zbog pilula žene pamte kao muškarci - slabije

Znanstvenici su pokazali isti film ženama koje piju kontracepcijske pilule i onima koje ih ne uzimaju. Prve su mnogo slabije upamtile detalje jer te tablete snižavaju razinu reproduktivnih hormona i žene čini sličnijima muškarcima, koji također slabije pamte sitnice.

Većina više vjeruje tuđem nego vlastitu sjećanju 

Okolina, odnosno bližnji također utječu na pamćenje. Neurolozi su pokazali film skupini vršnjaka, postavili im nekoliko pitanja o njemu te im dopustili da pogledaju tuđe odgovore. No to su zapravo bili pogrešni odgovori koji nisu imali veze s filmom, a napisali su ih znanstvenici. Čak je 70 posto ispitanika promijenilo točne odgovore da budu slični onima njihovih “kolega” bez obzira na to što su bili pogrešni.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • user_27152 10.01.2012.

    sere mi se od ovih kvazi znanstvenika koji ponovo i ponovo otkrivaju toplu vodu... mijenja rad mozga?? ma koga ti da prostiš j... a šta ne mjenja rad mozga ?? svi znamo da se mozak brzo prilagođava i mjenja rad u svakoj situaciji pa tako i kad si doma stalno na računalu ili ako igraš igrice ili ako radiš neki repetitivan posao ili ako dugo voziš bla bla itd itd .. šta je sada tu vijest?

  • alladin_1 08.01.2012.

    naravno da pamtim datoteku a ne informaciju u njoj jer ja za svoj posao moram pamtiti cca 800 različitih tarifa, provizija i naknada koje su kaj je najgore podložne promjenama skoro pa na dnevnoj bazi. Prema tome, nema potrebe da to sve pamtim kada mogu samo zapamtiti gdje se pojedini podatak nalazi.

Komentiraj...
Vidi sve komentare