To je to što me zanima!

Bundeva, jabuka i cikla idealne namirnice za zdrav organizam

Svježe i cjelovito: Vitaminski dodaci ne zamjenju pravilnu prehranu. Djeca bi trebala jesti što više sezonskih namirnica te termički neobrađenu hranu
Vidi originalni članak

U kasnojesenskom i zimskom razdoblju, kad je izbor svježih namirnica ograničen, dnevne jelovnike za djecu treba planirati tako da prednost dajemo svježoj, termički neobrađenoj hrani. 

Kao i kod odraslih, zdrava i uravnotežena prehrana djece mora se bazirati na sezonskim, svježim i cjelovitim namirnicama. To znači da polovicu prehrane trebaju sačinjavati kompleksni izvori ugljikohidrata, koje predstavljaju voće, povrće i cjelovite žitarice te njihovi proizvod. Ostatak bi trebali činiti dobri izvori masnoća (hladno prešana ulja, sjemenke) te lako probavljive bjelančevine (mlado crveno i bijelo meso, mliječni proizvodi, jaja te riba). 

Jačanje imuniteta u jesensko je doba iznimno važno jer predstavlja najbolju prevenciju za sezonu gripa i prehlada, a više o tome možete pročitati na Klokanici.

- Osnovna misao vodilja svakog roditelja bi trebala biti učenje vlastitog djeteta osnovama pravilne prehrane jer u ranoj dobi djeca usvajaju navike koje ponavljaju cijeli život. Upravo zato bi djeci u jesen trebalo ponuditi izbor jela baziranih na jesenskim namirnicama, iako mnoge od njih možemo konzumirati cijele godine. Zanimljiv primjer je uporaba bundeve kao zamjene za krumpir (koji se jede prečesto tijekom godine), cikle, koja je ukusna i zanimljive je boje, a može se pripremiti na mnogo različitih načina, ili smokve, koja je izvrsna zamjena za klasične slatkiše, a pritom pomaže u regulaciji probave i daje dug osjećaj sitosti - kaže dipl. ing. prehrambene tehnologije i nutricionist Goran Purić.

Zimsku prehranu treba temeljiti na namirnicama bogatim vitaminom C, poput kupusa, mrkve, celera, cikle ili paprike, jer je taj vitamin važan faktor u mnogobrojnim procesima u organizmu, od regeneracije tkiva, krvožilnog sustava, kostiju i zuba do povećanja otpornosti organizma kod virusnih i bakterijskih infekcija te alergija. 

- Roditelji često djeci kupuju nadomjestke za imunitet, no vitaminsko-mineralni dodaci ne zamjenjuju zdravu i pravilnu prehranu - kaže nutricionist Purić. 

Bjelančevine grade imunološki sustav

Nutricionist Purić pojašnjava kako obroke zimi treba blago pojačati i dodati veće količine bjelančevina (meso, riba, jaja, mliječni proizvodi), koje grade naš imunološki sustav, da bismo se lakše borili s virozama. 

Protiv prehlada puno tekućine i vitamin C 

Zimi su češće prehlade i viroze djece. u takvom stanju dijete treba piti puno tekućine, toplih biljnih čajeva s limunom (vitaminom C). Važno je i ne preskakati obroke tijekom dana.

Maštovitost ‘pali’ 

Djecu uglavnom odbija zelena hrana. Napravite neki neobičan oblik od povrća, juhu ili umak s nečim što vole.

I malo je puno 

Zamijenite obično ulje maslinovim, grickalice suhim voćem, hrenovke ribljim mesom i maknite gazirano.

Ne zaboravite ih 

Uključite djecu u pripremu hrane, ma koliko mala bila. Uvijek mogu birati u trgovini, dodavati ili prati namirnice.

Idi na 24sata

Komentari 43

  • nenad108 17.10.2015.

    Za pametne, članak s dobrim informacijama, iako ne jedemo meso preko 20g. Nema više pada imuniteta, a ni viroza :-)

  • ŽanaIvona 02.11.2014.

    Poštovani, Vaš komentar prekršio je pravilo broj 5 naših pravila komentiranja. Za ovaj prekršaj sankcija je lakša opomena. Trenutno imate 1 laku opomenu i 0 težih opomena u posljednjih tjedan dana. Ako sakupite tri, vaš korisnički račun bit će privremeno blokiran.

  • bleky_1 30.10.2014.

    bla bla bla, zakljucak: djeco jedite sve i biti cete zdravi

Komentiraj...
Vidi sve komentare