To je to što me zanima!

Čuvajte ih: Više djece ozlijedi se kod kuće nego na treningu

EVIDENCIJA Zbog sve učestalijih lomova i ostalih povreda Hrvatska kreće u izradu registra dječjih ozljeda. Izradit će ga Ministarstvi zdravstva i MUP. Čak 34 posto strada ih kod kuće
Vidi originalni članak

Premda je dom mjesto na kojem se i roditelji i djeca osjećaju sigurnima, u kućnom okruženju ujedno se događa i najveći broj nesreća i ozljeda.

Djeci kod kuće prijeti niz opasnosti koje često mogu završiti s ozbiljnim ozljedama. Zbog porasta broja lomova, na inicijativu Ministarstva  zdravstva i MUP-a, kreće izrada dječjeg registra ozljeda.

Prema posljednjim podacima u prometu strada 8% djece, a kod kuće čak 34%, što je više nego u drugim europskim zemljama. Više je i od 30% posto koliko ih se ozlijedi na sportskim aktivnostima.

Padovi, opekline, gušenje, trovanje i utapanje najčešći su uzroci nesreća u domu, zbog čega u svijetu svake godine gotovo dva milijuna djece završi na hitnoj.

- Djeca ne bi trebala biti pod staklenim zvonom. Poneka modrica je zdrav dio odrastanja. No, u kućanstvu treba poduzeti mjere opreza kako bi se smanjio rizik od nezgoda - ističe Emma Hammet, američka stručnjakinja za prvu pomoć.

Istog je mišljenja i pedijatrica dr. Giovana Armano koja kaže kako se vrste nesretnih slučajeva u kući razlikuju po dobi.

RAZBIJANJE MITA Pedijatar: Ne postoji razlog da ne cijepite dijete tijekom ljeta

- Od trenutka kad se počnu samostalno pokretati, s tri ili četiri mjeseca, bebe često padaju. S kreveta, hranilice, iz kolica... Ponekad sve završi samo modricom, no bebu koja padne na glavu treba pratiti - je li bila bez svijesti, je li odmah zaplakala, povraćala, da li je nakon pada bila pospanija… Uočite li bilo koji od tih simptoma dijete treba odvesti liječniku - pojašnjava dr. Armano.

Pri previjanju na prematalici, dodaje, treba uvijek jednu ruku držati na bebi, a drugom dohvaćati stvari. Oko prve godine skloni su istraživanju i stavljaju sve u usta. Treba maknuti iz vidokruga sitne kockice, kikiriki, grašak, kuglice… U dobi od dvije-tri godine opasne su tekućine koje djeca nađu na podu kupaonice, lijekovi u sirupu i tablete koje mogu zamijeniti za bombone. Namještaj treba zaštititi gumenim rubovima, a kreveti na kat trebaju imati zaštitnu ogradu. Ljestve je najbolje maknuti kako se maleni ne bi popeli dok nitko ne gleda. Treba imati na umu i da nikad nije premalo vremena za nezgodu. Dijete se nikad ne smije ostavljati samo u kadi jer se može utopiti u nekoliko centimetara vode.

IMALA JE TEK 4 GODINE... Utjeha pred sam kraj: Stariji brat držao ruku umiruće sestre

Opekotine su također čest uzrok dječjih posjeta bolnicama. Često povuku stolnjak iz roditeljeva krila i zaliju se vrućom kavom ili nastradaju dok se motaju pod nogama ili ih roditelj drži na rukama dok kuha.

- Opasne su i pegle, prevruća voda pri kupanju i vruće pećnice - upozorava dr. Armano. Opeklinu treba staviti pod hladnu vodu, pokriti sterilnom gazom i otići liječniku.

  • Registar dječjih ozljeda napravit će se kao rezultat porasta broja lomova te ozljeda djece. Registar će pratiti statistike i biti pokazatelj gdje su crne točke, odnosno u kojim situacijama djeca najčešće stradavaju.
  • Prozori i balkoni iznimno su opasni jer odrasli često misle kako su djeca sigurna ako je prozor visoko. No, često se i sasvim mala djeca sjete privući stolicu i nagnu se kroz prozor pa ih nemojte ostavljati same u prostoriji.
Idi na 24sata

Komentari 8

  • LeeLilačaLoo 17.06.2018.

    Koja glupost...pa naravno fa doma kad doma provode najvise vremena...pa to i debil skuzi.

  • Qrkan 16.06.2018.

    Ne skidam oko sa njega na duže od 5 sekundi, postat ću šprljav...

  • 16.06.2018.

    maleni su, ali im je radoznalost velika ko kuća... ručice pružaju svugdje i svagdje da dohate ono što smiju i ne smiju...

Komentiraj...
Vidi sve komentare