To je to što me zanima!

Detoksikacija za početnike: Za čišćenje organizma treba plan

Detoksikacija je bezopasna za sve osim dojilja i kroničnih bolesnika, a radi na principu stimulacije jetre i cirkulacije čime se pojačava imunitet i otklanjaju tegobe
Vidi originalni članak

Nadutost, problemi s tenom, probavom i zglobovima česta su posljedica blagdanskog prejedanja i unosa velikih količina šećera i alkohola u organizam. Organizam ima sam svoj sustav čišćenja, a detoksifikacija je samo prirodni način koji će ubrzati taj proces i pomoći vam u zaštiti od bolesti, objašnjava dr. Peter Bennett, autor knjige "Sedmodnevno detoksifikacijsko čudo". 

Kako detoksikacija djeluje?

U osnovi detoksikacija označava čišćenje krvi i eliminiranje otrova iz nje. Djeluje prvenstveno na uklanjanje otrova iz jetre, bubrega, pluća i limfe. Prirodni proces detoksikacije se radi na nekoliko načina, od posta do poticanja rada jetre u eliminaciji toksina, ubrzavanju cirkulacije i opskrbe tijela potrebnim vitaminima i mineralima, objašnjava Bennet.

Treba li vam detoksikacija?

Bennet smatra kako bi svatko trebao barem jednom na godinu provesti detoksikaciju, a najbolje je vrijeme za to upravo nakon pojačanog unosa hrane tijekom blagdana. Kratki program detoksikacije u pravilu je bezopasan za sve ljude, a brojne znastvene studije dokazuju zdravstvene dobrobiti čišćenja organizma.

Ipak, dojilje, djeca, pacijenti s kroničnim degenerativnim bolestima, rakom ili tuberkulozom trebaju se savjetovati sa svojim liječnikom prije detoksikacije.

Osobito je potrebno čišćenje organizma ako imate simptome poput neobjašnjivog umora, iritirane kože, alergije, otečenost kapaka i podočnjake, napuhnutost trbuha, lošu probavu te poremećaje menstrualnog ciklusa.

Priprema na detoksikaciju

Prvo što trebate učiniti je smanjiti unos toksina u organizam, ističe Bennett. To ćete napraviti tako da ograničite unos šećera, alkohola, prerađene hrane pune konzervansa i zasićenih masnih kiselina poput mesa, jaja i mliječnih proizvoda. Također, pokušajte smanjiti doticaj s raznim kemikalijama u domu, kao što su agresivna sredstva za čišćenje prepuna klora, ali i jaki šamponi i dezodoransi te ih zamijenite blažim verzijama na prirodnoj bazi.

Još jedna vrlo važna stvar koja potiče detoksikaciju je opuštanje, a svodi se na eliminaciju svakodnevnog stresa vježbanjem, meditacijom i ugađanjem toplim kupkama i welness programima.

Vrste detoksikacije

Moć detoksikacije poznavali su i drevni narodi koji su savjetovali jednom na tjedan postiti isključivo uz vodu što će osigurati bolje zdravlje. Ta metoda je popularna i danas, kao što su i detoksikacija prirodnim sokovima, biljnim pripravcima i varivima od povrća. 

Program detoksikacije odaberite prema svojim preferencijama, tako da odredite je li vam draže postiti samo na vodi, piti voćne sokove ili nutrijente pak unositi preko povrća. Imajte na umu da programi detoksifikacije trebaju trajati od tri do sedam dana te ne pretjerujte sa strogim režimom prehrane jer možete izazvati kontraefekt, upozorava Bennett.

Kako pomoći tijelu u detoksikaciji 

  • Jedite puno namirnica koje sadrže vlakna i time potiču probavu, poput smeđe riže te organski uzgojenog svježeg voća i povrća poput repe, rotkvica, brokule, kupusa, artičoka, luka, mrkve i algi.
  • Očistite i stimulirajte rad jetre raznim pripravcima ili dodacima prehrani na bazi od korijena maslačka, čička, sirutke, cikle, bijelog sljeza i čičkovog mlijeka.
  • Uzimajte vitamin C koji stimulira proizvodnju antioksidansa glutationa, spoja koji pomaže jetri u eliminaciji otrova iz krvotoka.
  • Pijte najmanje dvije litre vode na dan kako bi se štetne tvari pojačano izlučivale mokrenjem i znojenjem.
  • Kod tuširanja mijenjate temperaturu vode nekoliko puta, u intervalima trideset sekundi tuširanja s vrućom i trideset sekundi tuširanja s hladnom vodom, ukupno tri puta.
  • Znojenje i oslobađanje otrova možete potaknuti odlaskom u saunu, a najbolje u onoj s povećanim udjelom vlage u zraku i temperaturom do 65ºC.
  • Cirkulaciju potaknite suhim četkanjem i žustrom masažom kože, a osobito stopala i dlanova.
Idi na 24sata

Komentari 16

  • ivancito 15.04.2018.

    jedanput dnevno keks,tri puta sex,tak je meni rekao primarijus

  • ZeljkoSeatovic 17.07.2016.

    Čini se da među komentatorima ima medicinski obrazovanih i hvata ih panika što su stukli silne godine u obrazovanje a ništa neznaju o liječenju. Naravno da postoji toksikacija organizma, posebno debelog crijeva i zato treba poslušati dr Šulca (ako neće Malahova): “-Ako ne pročistite debelo crijevo, drugi organi ne mogu izbacivati otpadne produkte. Osnovna greška koju činimo , ne čisteći debelo crijevo, je što ćemo takvim postupkom nanijeti veću štetu nego korist. Organizam će započeti s procesom čišćenja i izbacivanja otrova ali, neće imati gdje da ih izbacuje i otrovi će se ponovo reapsorbovati u tijelu". Zato treba potražiti dobar "Kolon Čistač" (ima ga i u Hrvatskoj) i krenuti od ČIŠĆENJA DEBELOG CRIJEVA, a iskustva su pokazala da se čišćenjem debelog crijeva može riješiti i problem ASCITA (nakupljanja vode u organizmu) zbog lošeg rada jetre.

  • dida123 31.10.2015.

    Znanost svakako uvažavati, ali nikada ni u čemu pretjerivati. To je osnovno!

Komentiraj...
Vidi sve komentare