To je to što me zanima!

Dijeta tjelesnog sata: Redoviti obroci u određeno doba dana

Obroci i međuobroci trebali bi se jesti u točno određeno vrijeme svakoga dana. Na taj će način tijelo uravnotežiti prirodni tjelesni ritam i naviknuti se na hranu u to doba
Vidi originalni članak

Naviknete li tijelo na redovite obroke, između kojih ne smije proći više od 3-4 sata, uravnotežit ćete prirodne tjelesne ritmove, tvrde zagovornici dijete tjelesnoga sata. Na taj ćete način regulirati metabolizam i apetit, uravnotežiti razine energije te podesiti vrijeme potrebe za spavanjem. Dijeta tjelesnoga sata zasnovana je na planiranju točna vremena svakog obroka i redovitome pridržavanju toga rasporeda. 

Doručkujte, primjerice, u 8 sati ujutro, u 10.30 pojedite užinu, u 13 ručajte, u 16 pojedite međuobrok, a u 19.30 večerajte. Tako “programirani” nikad nećete pregladnjeti, već ćete netom prije obroka biti ugodno gladni te izbjeći prejedanje. U hrani se uživa polako i strpljivo, kažu stručnjaci. Svaki bi obrok trebao sadržavati umjerenu količinu proteina (riba, bijelo meso peradi, jaja, mliječni proizvodi, mahunarke, soja i dr.). 

OVDJE PRATITE SVOJ USPJEH UZ BESPLATNI DNEVNIK MRŠAVLJENJA 

Četvrtinu tanjura tijekom obroka trebali bi zauzimati proteini i zdravi ugljikohidrati (kruh od cjelovita zrna, integralna tjestenina...), dok bi polovica tanjura trebala biti prekrivena povrćem i salatom. Svaki je dan obvezno pojesti pet porcija voća i povrća te dvije do tri porcije proizvoda od obrana mlijeka (ili sojinih proizvoda s kalcijem). Mahunarke, orašaste plodove i sjemenke jedite četiri puta, a ribu dva puta na dan. Jedna bi porcija svakako trebala biti masna riba.

Ne treba se odricati omiljene hrane

Osim pravila da se obroci i međuobroci jedu u isto vrijeme svakoga dana, dijeta tjelesnoga sata nalaže svjestan odabir namirnica. U jelovnik je dopušteno uključiti omiljenu hranu i piće te uživati u njima bez osjećaja krivnje. Ulje u prehrani treba rabiti štedljivo, a preporučljivo je koristiti maslinovo i repičino ulje. Potrebno je piti barem 6-8 čaša vode na dan. 

OVDJE PRATITE SVOJ USPJEH UZ BESPLATNI DNEVNIK MRŠAVLJENJA 

PRIMJER JELOVNIKA:

Doručak (8 sati): muesli i mlijeko, naranča.

Užina (10.30): jogurt i banana.

Ručak (13.00): dinstani grašak i mrkva (pola tanjura), komad pilećih prsa pripremljen na grilu, integralna riža (četvrtina tanjura).

Užina (16.00): 3 integralna keksa s bademima, jabuka. 

Večera (19.30): 2 jaja na oko, pola šnite integralna kruha, salata.

SAVJET:Sandra Marić, dipl. nutricionist

Redoviti obroci u dijeti tjelesnoga sata osiguravaju dovoljan osjećaj sitosti, ubrzavaju metabolizam i smanjuju napadaje gladi tijekom dana. Ovo je vrlo jednostavan i prirodan  način sprečavanja nakupljanja masnih naslaga. Mršavljenje započinje u glavi te je, da bi se probudio osjećaj sitosti u centru za apetit, bitno dugo i temeljito žvakati. Povećani unos tekućine dodatno ubrzava izmjenu tvari i pospješuje učinak mršavljenja. Kako su masti najveći izvor energije te njihov unos u suvišnim količinama dovodi do debljanja, prednost je dijete u jedenju piletine, jaja, ribe i malomasnih proteinskih namirnica, kao i umjerene količine maslinova ulja i orašastih plodova (bogatih zdravim masnoćama). 

Ako je organizam zdrav i ne bavi se fizičkom aktivnošću, u ovako izbalansiranoj prehrani neće imati potrebe za unosom drugih dodatnih namirnica. Dijeta tjelesnog sata predstavlja osnovnu potrebu svakog organizma za svim hranjivim sastojcima uz pridržavanje osnovnih prehrambenih navika do kraja života. 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare