To je to što me zanima!

Hrvatski oftalmolog o prvoj transplantaciji oka na svijetu: 'Ne vjerujem da će vratiti vid'

Kirurzi u New Yorku prvi su u svijetu uspješno presadili cijelo oko uz dio lica čovjeku koji je stradao u strujnom udaru, no hrvatski oftalmolog kaže kako je mala šansa da će oko biti funkcionalno
Vidi originalni članak

Osjećam se odlično, iako još ne mogu pomicati oko. Također, još ne mogu treptati, ali osjećam neke podražaje. Dok hodam ulicom, izgledam kao normalan čovjek - rekao je novinarima Aaron James (46), električar iz američkog Arkansasa.

POGLEDAJTE VIDEO: Aaronu Jamesu su transplantirali oko

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Stručnjaci kažu kako se izvrsno oporavlja nakon prve u svijetu transplantacije cijelog oka i dijela lica. On je, naime, 2021. godine na poslu slučajno dotaknuo žice visokonaponske mreže te je preživio udar struje od 7,200 volti. Pretrpio je višestruke ozljede, uključujući gubitak lijevog oka i pola lica, ali uspio je preživjeti.

Više od 140 medicinskih djelatnika zdravstvenog centra NYU Langone Health sudjelovalo je u velikoj rekonstruktivnoj operaciji 27. svibnja ove godine kada je nakon 21 sat, koliko je trajao zahvat, Aaron dobio novo lice i oko. U utorak su iz bolnice objavili vijest da se on odlično oporavlja, prenosi BBC.

REVOLUCIONARNI ZAHVAT VIDEO Prva transplantacija oka na svijetu - pacijent ga osjeća, ali ga još ne može pomicati

- Sama činjenica da smo ostvarili prvu uspješnu transplantaciju cijelog oka s dijelom lica izniman je uspjeh za koji se dugo mislilo da ga je nemoguće postići. Napravili smo velik korak naprijed i omogućili novo poglavlje u vraćanju izgubljenog vida. Ipak, ne tvrdimo da ćemo u ovom slučaju vratiti vid, iako smo korak bliže - kazao je dr. Eduardo Rodriguez, jedan od vodećih kirurga koji je pomogao Aaronu.

- Oko stvara tekućinu. Vaskularizirano je i sve žile su spojene. Mozak prima poruke iz očne jabučice, dakle veza optičkog živca s mozgom je aktivna. A to nikada prije nitko nije učinio. Izuzetno je uzbudljivo - rekao je Rodriguez novinarima.

ČUDESNI LIJEČNICI S REBRA 'Transplantirali smo koštanu srž prije Beča. I danas nam prilaze pacijenti koje smo izliječili...'

Da je riječ o uzbudljivom uspjehu slaže se i domaći oftalmolog dr. Benedict Rak koji je još kao specijalizant u KB Sveti Duh 2019. godine osmislio 3D sustav za operacije oka koji su prepoznali svjetski stručnjaci.

- Vidni živac je izravni izdanak mozga, a mrežnica kao tkivo sadrži niz specijaliziranih neurona. Svaki taj element u mrežnici ima svoju reprezentaciju u višim strukturama u mozgu gdje prolazi kroz više razina dok konačno ne stigne do mape za vidno polje u našem okcipitalnom režnju mozga. Vlakna odatle idu u druge dijelove mozga gdje se stvara vid. Prema tome, ne možete samo spojiti oštećene krvne žile i živce te vratiti vid - objasnio je dr. Rak svoj čvrsti stav da Aaron neće vratiti vid ni nakon operacije, koja je unatoč tome revolucionarna.

- To što su izveli je kompleksan i fantastičan uspjeh transplantacijske i rekonstruktivne kirurgije jer su uspjeli spojiti nevjerojatno sitne strukture oka. Iako pacijent neće vratiti vid, ovdje nije važno samo pitanje estetike jer je materijal koji sjedi u očnoj duplji ključan kako se lubanja ne bi deformirala. Naime, bez tkiva ili implantata takav je scenarij vrlo izvjestan. Ono što je u ovoj priči zabrinjavajuće je pitanje odbacivanja stranog tkiva, kao i kod bilo koje druge vrste presađivanja. Biti će vrlo zanimljivo pratiti razvoj ove situacije - ističe dr. Rak pojašnjavajući kako postoje proteze koje pacijenti nose u slučaju gubitka oka, pa to može biti keramičko, stakleno, odnosno silikonsko oko. Ipak, proteze mogu nažuljati tkivo i stvoriti neugodnosti.

STABILNO JE U KBC-u Zagreb transplantirali su srce dječaku (7) iz Srbije

- Još jedna dobra stvar u ovoj priči je činjenica da je vidni sustav vrlo specifičan. Naime, za razliku od drugih tkiva, u oku fetusa postoje određeni kemijski gradijenti koji pomažu živcima usmjeravajući ih u njihovom rastu. Iako se većina njih gubi tijekom vremena, istraživanja su pokazala da barem dio tih gradijenata ostaje u tkivu oka. S druge strane, da bi gradijenti funkcionirali, trebali bi biti u specifičnom izvanstaničnom kolagenskom matriksu. Da bismo govorili o ponovnom vraćanju vida i rastu živaca i vlakana, trebalo bi promijeniti izvanstanični matriks odraslog čovjeka. Ova operacija zaista je korak prema tom smjeru - zaključio je optimistično dr. Rak.

Liječnici i znanstvena zajednica objavili su kako će pomno pratiti napredak u liječenju Aarona Jamesa te o svemu obavještavati javnost. Jamesu su lice i oko transplantirali od istog muškarca, donora u dobi od 30 godina. Tijekom operacije injektirali su donorove matične stanice u optički živac kako bi potaknuli njegov rast. U SAD-u je James tek 20. čovjek koji je uspješno preživio presađivanje lica.

NAPOKON JE SRETAN Prvom na svijetu transplantirali su mu ruke prije 16 mjeseci: 'Već sam dižem utege i bacam kuglu'

- Osjećaji su mi se pomiješali, bilo je ludo, nevjerojatno, čudno, i ekstatično, Sretna sam što se izvukao i na trenutak se sve činilo odlično - rekla je novinarima Jamesova supruga Meagan.

U braku su 20 godina i teško se pomirila s činjenicom da su mu morali zbog bolova nakon nesreće odstraniti oko, a nakon bezbroj teških operacija sad ima protezu za ruku.

MEDICINSKO ČUDO Čovjeku transplantirali genetski modificirano srce svinje i zasad mu je dobro - je li to nova nada?

 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • makasun 16.12.2023.

    "... da bi gradijenti funkcionirali, trebali bi biti u specifičnom izvanstaničnom kolagenskom matriksu." Ma sve sam odmah razumio. Bravo ja.😁

Komentiraj...
Vidi sve komentare