To je to što me zanima!

Idealna rutina spavanja: Bebe pamte način na koji zaspe...

Djeci je najvažnija rutina prije spavanja, ali neće zaspati ako je mama nervozna. Senzibilnija djeca ne mogu zaspati bez ljuljanja ili dojenja, njima treba opuštanje
Vidi originalni članak

Bliskost, opuštenost i prepuštenost u sigurnoj emocionalnoj vezi s mamom ključ su mirnog sna beba, kaže osnivač Centra Prirodno roditeljstvo Tomislav Kuljiš. No svi roditelji znaju da stvari nisu toliko jednostavne. Besane noći, višesatno uspavljivanje i nervoza djeteta, a onda i mame i tate iskusili su mnogi. Stručnjaci kažu kako je za san najvažnije umiriti autonomni živčani sustav i pružiti djetetu osjećaj sigurnosti.

- Stoga je najvažnije pratiti bebinu rutinu kada je pospana i pokušati joj stvoriti odgovarajuće okružje - kaže britanska stručnjakinja za razvoj dojenčadi Lynne Murray. Koliko god se to činilo bezosjećajnim, Murray smatra kako nošenje i ljuljanje, iako se čine prirodni načini umirivanja bebe, može majkama stvoriti dodatne probleme.

- Bebe pamte što se događa dok tonu u san pa isto očekuju i svaki sljedeći put. Dakle, ako uspavljujete dijete noseći ga i ljuljajući, to će mu i ubuduće trebati da bi moglo zaspati.

Slično tome, ako vam beba uglavnom zaspi na dojci, pred vama su vrlo vjerojatno mnoge besane noći - ističe Murray, profesorica psihologije i autorica knjige “Psihologija beba” koja je više od 40 godina proučavala dječji razvoj.

Stoga savjetuje roditeljima da prate bebine potrebe. Primjerice, ako beba voli sisati svoj palac, možete je zamotati tako da su joj ruke blizu usta. Neka djeca vole promatrati složene uzorke dok tonu u san pa je njima zgodno tkaninu s uzorcima omotati oko krevetića. Medvjedići i dekice mogu pružiti osjećaj sigurnosti jer su čak i vrlo male bebe svjesne njihove teksture i mirisa.

Preporučuje se i čitanje kao jedan od najboljih načina poticanja razvoja inteligencije. No Lynne Murray nije zagovornica takozvanoga kontroliranog plakanja, odnosno puštanja djeteta da plače bez roditeljske utjehe.

Takve metode mogu ugroziti sigurnu povezanost s roditeljima, a povlači i neka etička pitanja, kaže ona. 

Tomislav Kuljiš ipak ističe da nijedno pravilo ne vrijedi za svu djecu.

- Ključno je da je i mama opuštena jer, ako u napetom stanju pokušava uspavati dijete, ništa neće pomoći. Stoga najprije umirite sebe, pa će vam i dijete lakše zaspati - ističe Kuljiš.

I starijima je teško 

Starija djeca teško zaspu ako nisu provela s mamom onoliko vremena koliko su navikla. Rješenje je da mama pronađe vremena za njih, kaže stručnjak Tomislav Kuljiš.

Bez suza 

Nikako ne puštajte bebu da sama plače u krevetiću. to će ugroziti njezinu povezanost s roditeljima, a time i buduću emocionalnu sigurnost, kaže psihologinja Lynne Murray.

Slobodno ljuljajte i dojite bebu prije sna

Senzibilnija djeca ne mogu zaspati bez ljuljanja ili dojenja. Njima trebaju takvi dodatni mehanizmi opuštanja te je sasvim u redu to im i omogućiti, kaže Tomislav Kuljiš.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • otilliaOS33 17.10.2014.

    ma gledaj bebača na slici, joj kak je sladak :))

  • Mustafa Aga 21.07.2014.

    Kad je moj mali Mustafa bio beba...Voleo je da ga ljuljamo...Spava dok ga ljuljas...A prestanes...On se odmah budi i pocne da place...

  • CUKRENA. 21.07.2014.

    Lako za ove male, one ''velike'' je puno teže uspavati :))

Komentiraj...
Vidi sve komentare