To je to što me zanima!

Kako ću je sada spojiti? Prodali su mi pećnicu koja nema utikač

NEPOTPUN PROIZVOD Zastupnici proizvođača pećnice kažu kako ne mogu znati želi li potrošač pećnicu spojiti izravno na struju ili preko utičnice, pa ne isporučuju utikače. Tako uštede milijune eura
Vidi originalni članak

Što biste pomislili kad bi vam novi automobil dostavili bez guma i rekli kako nisu znali želite li ljetne ili zimske i kojeg proizvođača.

Tako je “odgovorio” Tomislav Lončar, tajnik Hrvatske udruge za zaštitu potrošača, na pitanje kupca kojem su isporučili ugradbenu električnu pećnicu bez utikača.

- Stara pećnica se pokvarila, dijelovi su istrulili i u servisu su rekli da će popravak stajati i do 1000 kuna. Za 1500 se može kupiti nova, a ugradnja je jednostavna. Utakneš u struju i učvrstiš s dva vijka. Tako sam mislio dok nisam raspakirao pećnicu - kaže kupac iz Samobora.

Pećnica je imala kabel, ali bez utikača. Požalio se elektroničkom poštom tvrtki koja zastupa proizvođača pa se iznenadio i lakonskim odgovorom.

VIDEO: I MAJKA SE SLAŽE... 'Otac' godine: Nisi napravio zadaću? Kleči i moli za hranu!

- Ugradbene pećnice isporučuju se bez utikača zato što neke stranke imaju stalni priključak, a druge utičnice - odgovorili su te dodali kako se maksimalno trude upoznati trgovce sa svojim proizvodima.

Tomislav Lončar kaže kako proizvođač štedi ne stavljajući utikač, a kupcu stvara dodatne troškove.

- Ako je pećnicu platio 1500 kuna, nakon što kupi utikač i plati električara da ga montira, stajat će ga na kraju 2000 kuna. Da je u prodavaonici znao za dodatne troškove, kupac bi se možda odlučio za drugi model - rekao je Lončar i dodao kako se potrošač može pozvati na materijalni nedostatak zato što je platio uređaj koji ne može koristiti.

SLATKI ŽIVOT Suhi božićni kolači: Blagdani nisu vrijeme za vaganje šećera

Da su kupca morali informirati o detaljima proizvoda koji kupuje ističe i Biljana Borzan, članica Odbora za zaštitu potrošača u Europskom parlamentu, a Dunja Maletić, pravna savjetnica iz područja zaštite potrošača, rekla je kako bi se kupac pripremio za nabavku dijela koji nedostaje da su ga na to upozorili.

- U suprotnom, to može biti zavaravajuće propuštanje davanja obavijesti koje je zabranjeno Zakonom o zaštiti potrošača - kaže Maletić i savjetuje kupcu da pisanim prigovorom upozori trgovinu kako nije bio potpuno informiran o proizvodu.

- Moraju mu odgovoriti u roku od 15 dana, a ne bude li zadovoljan odgovorom, može ih prijaviti tržišnoj inspekciji - kaže.

Veliki proizvođači vjerojatno isporučuju milijune uređaja na godinu. Odgovarajući utikači stoje oko 15 kuna pa uštede milijune eura. Kod ugradbenih pećnica problem je i prostor u ormarima. Moraju se koristiti “plosnati” utikači iz kojih žica ide uza zid, a takvih je manje. Najjednostavnije je kupiti gotov kabel koji je skuplji.

ODLIČAN PRIKAZ Zašto prati ruke? Učiteljica je naučila djecu uz šnitu kruha

Električari se slažu s prodajom bez utikača zato što bi neki uključili pećnicu u produžni kabel koji možda nije dovoljno jak. Ovako moraju zvati stručnjaka, pa je manja opasnost od požara.

  • 20 centimetara kabela trebalo je da bi se pećnica spojila u utičnicu. Potraga za odgovarajućim tražila je slobodan dan.
  • 70 kuna kupac je platio kabel kojim je spojio ugradbenu pećnicu. Obični utikači nisu pomagali jer za njih u ormaru nema mjesta.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 41

  • 19.12.2019.

    sad ih tuzi ili im vrati nazad

  • mali zeleni prigorec 19.12.2019.

    Znaš promijeniti cijelu pećnicu, a ne znaš spojiti utikač??? A drugo, kako je bila spojena stara pećnica???

  • mala vatra 19.12.2019.

    Ja imam štednjak koji nema utikac i spojen je direktno. Prednost je što može biti bliže zidu,a nedostatak kad morate nešto popraviti na štenjaku jer treba izvaditi osigurač.

Komentiraj...
Vidi sve komentare