To je to što me zanima!

Kako se riješiti šišmiša koji vam je uletio u dom i leti po sobama

Šišmiši su paničari kao i ljudi, ako se nađu u vašoj kući neće se moći smiriti i zato je bitno da vi ostanete smireni. Moguće je čak i da imate koloniju šišmiša u svom domu, a da toga niste ni svjesni
Vidi originalni članak

Želite biti sigurni da će šišmiš otići pa je važno da se ne sakrijete u drugu sobu i prestanete ga motriti, rekla je Steph Stronsick, predsjednica skloništa za šišmiše Pennsylvania Bat Rescue u Kutztownu za The New York Times.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Zatamnite, ali ne gasite sva unutarnja svjetla. Ako možete, izolirajte šišmiša u jednu sobu. Otvorite prozore i vrata koji vode prema van. Neka vanjska svjetla budu upaljena, jer će privući insekte, a oni će pak šišmiša izmamiti vani. Ako ne krene sam, pokušajte ga uhvatiti kutijom, spremnikom ili mrežom. Ali ako to učinite, nemojte se iznenaditi ako proizvede cvrkutav zvuk, to je znak njegovog nezadovoljstva. Šišmiši su poput ljudi. Paničari su i ne mogu se smiriti - kaže Stronsick.

Mnogi šišmiši ne mogu poletjeti s tla, što vam može dati prednost u hvatanju jednog, rekla je Joy M. O'Keefe, bivša direktorica Centra za istraživanje šišmiša na Državnom sveučilištu Indiana.

Stronsick kaže da se šišmiši obično moraju spustiti s visine od pet do 10 metara da bi poletjeli.

U idealnom slučaju, pustite uhvaćenog šišmiša u sumrak u blizini drveta na koje se može popeti. Šišmiši pušteni tijekom dana vjerojatnije će biti na meti grabežljivaca.

Šišmiši imaju ogroman apetit za leteće insekte noću i dio su zdravog ekosustava, pa pripazite da im ne oštetite krila ili još gore, ubijte ih.

Zašto ulaze u domove?

Obično slučajno ulete kroz otvorena vrata ili prozor ili zato što stanuju u drugim dijelovima kuće i probiju se prostor gdje žive ljudi, rekla je O'Keefe.

- Šišmiši koji se pojavljuju u našim domovima doista ne žele biti tamo. Obično se radi o mladim šišmišima koji su se izgubili - rekao je Merlin D. Tuttle, osnivač organizacije Bat Conservation International.

SPRIJEČITE PRIJENOS KLICA Dirate li ovih 10 stvari odmah operite ruke: Novac, menije...

Šišmiši mogu živjeti u našim domovima

Njihova tradicionalna staništa - mrtva ili stara stabla - prorijeđena su, ostavljajući šišmiše da se sklone na tavanima i nadstrešnicama domova, rekao je Carl Herzog, biolog iz odjela za zaštitu okoliša New York State Departmenta.

Kolonije, u prosjeku od 20 šišmiša, obično se češće mogu naći u starijim kućama, koje imaju više pukotina i mjesta za skrovište, nego u novijim domovima.

- Nisu baš dobri u pronalaženju izlaza. Šišmiši u biti zaglave u vašoj kući - rekao je Herzog.

Kako prepoznati koloniju šišmiša u kući?

Izađite iz kuće 10 minuta prije zalaska sunca do 20 minuta nakon i tražite prostore na kojima bi se mogli pojaviti šišmiši, poput tavana, strehe ili sličnog, rekla je O'Keefe.

Prije nego što pokrijete bilo koji otvor, najbolje je postaviti jednosmjerni izlaz kroz koji će šišmiši moći izaći, ali se neće moći vratiti, nešto poput vrše. Pričekajte tjedan dona dok svi ne izađu, a onda možete početi puniti rupe.

VENTILACIJA JE KLJUČ Kako izbjeći zarazu koronom u zatvorenim radnim prostorima

Mogu li se uvući u sitne pukotine?

Definitivno. Oko dva centimetra dovoljno je prostora za smještaj dva šišmiša koji se vole okupljati u uskim prostorima kako bi sačuvali toplinu i zaštitili se od grabežljivaca, rekla je O’Keefe.

Jesu li opasni za zdravlje ljudi?

Istraživači su nedavno koristili genetsku analizu kako bi pronašli vjerojatno podrijetlo novog koronavirusa u šišmišima. No optuživanje šišmiša da su izvor svih opasnih bolesti pogrešno je, rekao je Tuttle.

- Za svakoga tko često ne rukuje šišmišima, rizik od zaraze izuzetno je mali. U Americi smo više puta upozoravani na bjesnoću od šišmiša, no bjesnoća od šišmiša izuzetno je rijetka, samo jedan ili dva slučaja godišnje u svim dijelovima SAD-a i Kanade zajedno - rekao je.

Dr. Matthew G. Heinz, internist u Tucsonu, upozorio da vam ugrizi šišmiša, kao i svaki ugriz životinje, mogu izazvati gadnu bakterijsku infekciju.

Biolog Herzog pak upozorava i da bi trebalo uhvatiti i testirati šišmiša kojeg ste dodirnuli golom kožom. Ako to nije moguće, trebate se javiti liječniku kako bi vas testirao na bjesnoću.

VELIKO OTKRIĆE 'Super bakterije' preživjele tri godine izvan svemirske stanice

- Nadalje, ako je šišmiš uočen tamo gdje je netko spavao ili u blizini nekoga tko nije u mogućnosti komunicirati, primjerice bebe, pretpostavka bi trebala biti da je taj netko bio izložen i da se treba liječiti od bjesnoće - savjetuje Herzog.

- Ljudi s ugroženim imunološkim sustavom mogli bi biti osjetljivi na histoplazmozu, iako su takvi slučajevi relativno rijetki - dodao je.

Idi na 24sata

Komentari 8

  • Megi blue 09.09.2020.

    Moguće je čak i da imate koloniju šišmiša u svom domu, a da toga niste ni svjesni....... I sad ti ostani smiren... hmm....

  • ⚡ ANONYMUS ⚡ 09.09.2020.

    Meni uđe u sobu širom otvorenih prozora, napravi 2-3 kruga i pogodi izlaz i to je to. Jednom sam ga našao kako sa plafona na kojem je bila lamperija visi i spava :)

  • opasni šarafciger 09.09.2020.

    Ja samo kažem: "punica, ajte doma"

Komentiraj...
Vidi sve komentare