To je to što me zanima!

Legendarne hrvatske dječje igračke na izložbi u Ljubljani

Izložba, posebno prilagođena najmlađima, ima za cilj na zanimljiv i angažiran način predstaviti hrvatske dječje igračke od 19. stoljeća do danas
Vidi originalni članak

Izložbom "Hrvatske dječje igračke između tradicije i suvremenosti", koja se otvara 20. veljače u Slovenskom etnografskom muzeju, Etnografski muzej se pridružuje kulturnim programima u okviru predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem Europske unije.

Predstavljanjem najzanimljivijih i najvrjednijih predmeta iz zbirki dječjih igračaka, zagrebački muzej nastoji upoznati posjetitelje s dijelom hrvatske baštine koji je često bio zanemarivan i marginaliziran, a danas je postao dragocjen dio kulturne stvarnosti.

Hrvatske tradicijske dječje igračke već su bile izlagane diljem Hrvatske, Europe i svijeta, no izložba u Ljubljani postavljena je kao tematska. Naglasak je na tradicijskim dječjim igračkama, a posebno na igračkama čije je umijeće upisano na UNESCO-ov popis svjetske baštine, poput vještine izrade dječjih igračaka nastalih u selima Hrvatskog zagorja koja je 2009. uvrštena na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

Uz velik izbor predmeta iz fundusa Etnografskog muzeja, bit će predstavljen niz autorskih dokumentarnih filmova o izrađivačima igračaka te njihovom suvremenom značenju u kontekstu životne svakodnevice Hrvatskog zagorja.

Izložba, posebno prilagođena najmlađima, ima za cilj na zanimljiv i angažiran način predstaviti hrvatske dječje igračke od 19. stoljeća do danas, te ponovno potvrditi kako muzeji imaju važnu ulogu u čuvanju i predstavljanju bogate kulturne baštine, koja je u slučaju dječjih igračaka s područja Hrvatskog zagorja postala i svjetska, ističe se u najavi.

ZA BOLJU EDUKACIJU Veći nego što mislimo: Možete li prepoznati koji je ovo organ?

Među ostalim, izložit će se igračke s početka 20. stoljeća, koje su izrađivala djeca i odrasli, a dio su muzejskog fundusa već od 1919. godine, a podsjećaju na dugu tradiciju njihove izrade, osobito u Zagorju, te u hrvatskim tvornicama i radionicama, ali i suvremene.

Izložba, kojoj je autorica je Iris Biškupić Bašić, bit će otvorena do 24. svibnja.

Martekova monografija u Ljubljani, Kristlova poezija u Parizu

Ljubljana će u četvrtak ugostiti još jedan hrvatski kulturni događaj - u Mestnoj galeriji u Ljubljani predstavit će se monografija "Pripremanje za fotografiju" konceptualnog umjetnika, pjesnika, slikara i esejista Vlade Marteka.

U izdanju Ureda za fotografiju knjiga okuplja niz autorovih radova u mediju fotografije, u njihovoj konceptualnoj formi, nastalih u periodu od sedamdesetih do danas.

INTERVJU S AMERIČKOM ZNANSTVENICOM: Ljudi su se ohladili: Tijelo nam je prije 157 godina bilo toplije

Od kulturnih programa u povodu hrvatskog predsjedanja EU najavljenih za četvrtak izdvaja se i večer poezije jednog od najznačajnijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća, Vlade Kristla u Veleposlanstvu RH u Parizu.

Predstavit će se zbirka poezije Vlade Kristla po izboru akademika Tonka Maroevića, u prijevodu na francuski jezik Martine Kramer i nakladnika izdavačke kuće L'Ollave. O pjesnikovoj poeziji govorit će Ana Marija Habjan. (bs)

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare