To je to što me zanima!

Ljepota i zdravlje: Gorka sol i lavanda opuštaju bolna stopala

Povremeno priuštite stopalima njegujuću kupku koja će pomoći protiv umora i bolova. Jedan od sastojaka koji su vrlo korisni u tom slučaju je gorka sol, jer sadrži magnezij koji opušta mišiće
Vidi originalni članak

Ako veći dio dana provedete na nogama ili sjedite u istom položaju, na večer se mogu javiti umor i bol u stopalima, ponekad i grčevi u nogama. Kako to može biti i znak nekih zdravstvenih problema, primjerice problema s perifernim krvnim žilama, što je često kod dijabetičara, ili gihta, odnosno psorijaze, ako neugoda u nogama potraje, stručnjaci savjetuju odlazak medicinskom pedikeru. Oni su educirani prepoznati probleme sa stopalima i pomoći oko rješenja, odnosno znat će prepoznati kad vas trebaju uputiti liječniku.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Barem jednom mjesečno posvetite vrijeme stopalima, prije svega temeljitom pregledu. Uz pomoć manjeg ogledala dobro pregledajte kožu na tabanima, područje ispod i između prstiju, pete te gornji dio stopala i uvjerite se da nema ranica ili napuklina, kao ni čudnih mrlja na koži. Pregledajte i nokte: boju i način na koji rastu. Sve neuobičajene promjene razlog su za posjet medicinskom pedikeru ili liječniku. Ako je, pak, sve u redu, povremeno priuštite stopalima njegujuću kupku koja će pomoći protiv umora i bolova. Jedan od sastojaka koji su vrlo korisni u tom slučaju je gorka sol, jer sadrži magnezij koji opušta mišiće. Jednostavno, u lavor tople vode dodajte dvije žlice gorke soli, promiješajte i namočite noge, pa uživajte u kupki dok voda ne postane prehladna, savjetuju stručnjaci. U kupku možete dodati i nekoliko kapi eteričnog ulja lavande, metvice ili ružmarina (za cirkulaciju), koje prethodno treba pomiješati u tri do četiri žlice nekog baznog ulja, primjerice maslinova, bademova ili ulja kokosa.

DAN PODOLOGIJE Brinite o svojim stopalima jer vas moraju ‘nositi’ cijeli život

Za bolju cirkulaciju pomiješajte 1/2 šalice svježe naribanog đumbira, od 5 do 20 kapi esencijalnog ulja po izboru (poput ulja limuna, limunske trave ili kadulje) i 6 jušnih žlica baznog ulja. Napunite lavor vodom pa dodajte dio mješavine, dok ostatak možete čuvati za sljedeću kupku.

Ako sami kod kuće radite i pedikuru, važno je imati na umu da natiske i tvrdu kožu nikako ne biste smjeli skidati žiletom, nožićima ili rašpicama koje se mogu nabaviti u drogerijama za tu namjenu, kaže pedikerka Ivana Buterin iz Zagreba. Osim što se s oštrim predmetima možete povrijediti, u rašpicama se skupljaju mikrobi, koje možete prenijeti na kožu i izazvati infekciju. Zato je skidanje natisaka i tvrde kože bolje prepustiti pedikeru.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare