To je to što me zanima!

Mislili ste da kućne spužvice za piling dolaze iz mora? Evo kako ih uzgojiti u vlastitom vrtu

Organska spužvica za piling uobičajena je u kozmetičkim ritualima kućnog wellnessa, no mnogi zapravo ne znaju odakle potječe - mnogi krivo misle da se vadi iz mora
Vidi originalni članak

Mnogi su bili iznenađeni kad su saznali kako se zapravo izrađuju kupaonske spužvice za piling. Mnogi romantično zamišljaju kako je njihova spužvica izvađena iz kristalno čistog oceana.

No jedna je žena podijelila na mrežama kako ju je uzgojila kod kuće te tvrdi da spužve dolaze iz takvog okruženja.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

@from_the_garden I grew my own sponges in my suburban backyard! Here's the video on me cooking and taste testing the young luffa: @From the Garden Loofah or Luffa, however you spell it, does NOT grow in the ocean. It grows in very hot conditions through the summer months and grows prolifically if conditions are right. This is the ridge gourd luffa also known as Chinese okra and it's delicious cooked young. #luffa #loofah #luffasponge #texasgarden #growingsponges #gardentips #fromthegarden #gardentok ♬ original sound - From the Garden

Spužvice je uzgojila u svom vrtu u Teksasu.

- Suha spužvica ne raste u oceanu, već raste na ovakvoj lozi. Evo ovo je izraslo tijekom vrućeg teksaškog ljeta - otkrila je pokazivajući spužvicu.

Potom je objasnila u čemu to zapravo raste.

NARASTE DO TRI METRA Lirasti fikus zeleni je ljepotan koji se uklapa u svaki interijer

- Ovo se još nije osušilo, ubrala sam ju zelenu, ona izgleda ovako - otkrila je držeći duguljasti oblik koji djeluje poput velike mahune smeđe kore.

Kad je otvorila 'mahunu', otkrila je da je unutra zapravo ta mala spužva suhe teksture. No, kad ju je ogulila i oprala, ispalo je da je to zapravo ista tekstura kao spužvica za piling.

- Imam organske spužvice koje sada koristim za sve, od posuđa do tuširanja, potpuno su prirodne - naglasila je.

Ljudi su komentirali kako su mislili da te spužve dolaze iz mora, a ne da se ovako uzgaja.

Radi se o tikva spužvi, koja osim u prehrani svrhu ima i u kozmetici, a poznata je i kao kopnena spužva.

Koristimo je u masaži, za piling, ali i za kupanje, a može se staviti i u sapun.

U hrani je koristimo kao sve tikvenjače, a možemo je jesti i kao krastavac.

Tikva lufa (Luffa cylindrica) je jednogodišnja zeljasta biljka, porijeklom je iz tropskih i suptropskih područja. Zahtijeva minimalne uvjete uzgoja pa se uspješno može uzgajati i kod nas.

Za rast treba toplo vrijeme, pa je sijemo u proljeće, kad temperature neće ići ispod 20°C.

Klijanje može trajati od nekoliko dana pa čak i do 4 tjedna. Sijemo je u zemlju, čim prođu dani mraza, a to je obično svibanj.

ODLIČAN TRIK Evo kako treba nanijeti korektor ako imate duboko usađene oči

Prije sjetve preporučuje se namočiti sjeme preko noći u mlakoj vodi. Lufe imaju slabo razvijeno korijenje pa su stoga osjetljive na nedostatak vlage i treba ih često zalijevati.

Sade se na razmak od jednog metra. Idealno je bočne izdanke odstraniti, a optimalno ima 25 plodova. Više od toga znači pad kvalitete. Treba joj omogućiti da se penje, kako ne bi bila nepravilnog oblika te izložena gljivicama, u dodiru s vlagom na tlu.

Lufa ima plodove veličine od 30 do 80 cm s glatkom korom. Mladi plodovi mogu se koristiti kao krastavci ili bilo koje tikve, a kasnije isključivo kao spužve. Za jelo se bere kada su plodovi veličine 15 cm, a za spužve 60 cm.

Dakle, koristimo li plodove lufe za prehranu, berba se vrši prije nego što oni u potpunosti sazru. Imaju zelenu koru koju je potrebno oguliti zbog gorčine. Za prehranu se može pripremati kao bilo koja druga tikva ili konzumirati svježa poput krastavaca, a također su jestivi i njeni žuti cvjetovi.

Za izradu spužvi i sličnih proizvoda za berbu ćemo pričekati od tri pa čak i do šest mjeseci nakon sjetve. Takvi zreli plodovi su veliki oko 60 cm te mogu težiti oko jednog kilograma. Oni se koriste isključivo kao spužva.

NEOBIČNA IDEJA Dior parfem za bebe - novitet za najmlađe košta oko 260 eura

Takvi plodovi se beru kada se u skroz osuše, a ukoliko nisu suhi, prije jesenskog mraza beremo ih i ostavimo da se suše dva tjedna. Nakon toga im se oguli kora, istresu sjemenke, operu u mješavini vode i laganog izbjeljivača, dobro isperu i ostave na sušenju.

Ove spužve se mogu koristiti u kozmetici za piling kože ili u kućanstvu kao sredstvo za uklanjanje nečistoća, pranje posuđa, guljenja povrća, ali i u auto i prerađivačkoj industriji, kao filteri pa čak i u izradi obuće. Sok se koristi kao prirodni lijek za razne infekcije i podizanje imuniteta.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare