To je to što me zanima!

Moć je Sluškinjina priča našeg doba

Nevjerojatan distopijski roman koji navodi na razmišljanje o svijetu u kojem živimo
Vidi originalni članak

Uzbuđenje zbog distopijskog romana Moć autorice Naomi Alderman proteže se na suprotnu stranu Atlantika otkad je prošle godine u rodnoj Engleskoj osvojio nagradu Bailey za žensku fikciju. Sada, konačno, i mi možemo osjetiti energiju te izvanredne knjige koja je upravo objavljena u nakladi Stilus knjige. Aldermanova je napisala Sluškinjinu priču našeg doba i poput tog klasika Margaret Atwood, Moć je jedno među ključnim feminističkim radovima koje zastrašuje i prosvjetljuje, razjaruje i ohrabruje.

Premisa Aldermanove jednostavna je, a njezina izvedba beskrajno domišljata: tinejdžerice diljem svijeta iznenada otkrivaju da njihova tijela mogu stvarati ubojiti strujni napon.

Znanost je nestabilna, ali ne i posve fantastična. Na kraju krajeva, električne jegulje mogu stvarati struju, zašto ne bi mogli i ljudi? Aldermanova opisuje „dugi vretenasti mišić duž djevojačkih ključnih kostiju koji nazivaju strujnim organom ili pređom, zbog isprepletenih niti“. Možda je zagađenje okoliša potaknulo razvoj tog bioelektričnog organa u djevojaka ili se ta fiziološka sposobnost pak iznova probudila nakon tisućljetnog mirovanja. No bez obzira na prirodu izbora, sposobnost žena da izazovu šok i divljenje narušava civilizacijsku strukturu. Mladići su odjednom primorani na oprez. „Određeni su roditelji“, piše Aldermanova, „već rekli svojim dječacima da ne izlaze sami i ne udaljavaju se.“

Najveći autoričin pothvat sastoji se u zadržavanju premise izvan okvira bilo čega logičnog dok promišlja o načinima na koji bi se svijet prilagodio kada bi žene posjedovale moć i mogle je ispuštati kad požele. Što kada bi svakom interakcijom upravljala ženska nadmoć? Što kada bi muškarci morali brinuti o tome da će ih zasjeniti, nadjačati, silovati? Za Aldermanovu, nije riječ samo o postavljanju žena u sve tradicionalno muške uloga. Obrat koji ona zamišlja nipošto nije tako uredan jer je kraj cijele priče Kataklizma, događaj koji je izmijenio sve što je bilo prije.

Čitav roman temelji se na izmjeničnom strujanju užasa i inteligencije. (Umijeće Aldermanove oduševljava svojim rasponom: jedna je među 20 najboljih britanskih romanopisaca na popisu književnog časopisa Granta te suautorica popularne fitnes video igre Zombies, Run!.) Priča se proteže iz sobe jedne Amerikanke u obitavalište britanske bande, europsku šumu i dalje, opisujući kretanje te nove moći dok tutnji kroz obitelji i vlade raspirujući šovinizam i ostavljajući muški ponos te patrijarhat sparušenima. Ovo je roman za pamćenje.

Knjiga je u prodaji u svim knjižarama po cijeni od 129,00 kn.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare