To je to što me zanima!

Na njima piše da su podatni i nježni, ali za kožu su opasni...

Proizvođači pišu o manje ili više gustim sredstvima za ručno pranje tanjura i čaša, no to samo znači da deterdženti brže ili sporije cure iz ambalaže
Vidi originalni članak

Proizvodi za ručno pranje posuđa sadrže tenzide, površinski aktivne tvari koje pospješuju močenje površine koja se čisti. Masnoća postaje slabije vezana pa odlazi s površina tanjura, čaša i drugog pribora za jelo. 

Sredstva za ručno pranje posuđa čije smo deklaracije proučavali sadrže neionske i anionske površinski aktivne tvari te amfoterne. Neionske tvari su pogodnije za pranje posuđa u tvrdoj vodi koja je puna kamenca. 

Uobičajena količina anionskih površinski aktivnih tvari u sredstvima za ručno pranje posuđa je između 5 i 15 posto. Neionskih i amfoternih tenzida u većini deterdženata ima do pet posto. Ovi proizvodi sadrže i druge “agresivne” sastojke, unatoč napisima “osjetljiv”, “nježan”, “mekan” i “podatan” na ambalaži. 

Na deklaracijama je jasno navedeno da neposredno nakon čišćenja treba oprati ruke ili, kao što se inače preporučuje, tijekom pranja posuđa koristiti rukavice. To je i najbolje rješenje. Poseban oprez se preporučuje kod osoba s vrlo osjetljivom i oštećenom kožom jer je koža naš najveći organ, a ova sredstva, osim što uklanjaju prljavštinu i masnoću s posuđa, uklanjaju i prirodne masnoće s kože pa je izlažu agresivnim tvarima. 

Iako anionski tenzidi slabije prodiru u kožu, oni su glavni sastojci većine ovih pripravaka koji peru posuđe, a njihova prodornost se povećava s koncentracijom i vremenom izloženosti. Kroz kožnu barijeru, osim njih, mogu ući i druge tvari koje su u deterdžentu. Zato je važno strogo se držati uputa za doziranje i izbjegavati dulji kontakt sa sredstvom, čak i kad se u pojedinim proizvodima nalaze i ekstrakti njegujućih biljaka. 

Variranjem sadržaja pojedinih sastojaka proizvođači plasiraju proizvode koji su više i li manje “gusti” čime se najčešće postiže da proizvod sporije izlazi iz ambalaže. Promatrajući tenzide komercijalno, postoje oni koji omekšavaju, čiste, emulgiraju, raspršuju i stvaraju pjenu. U novije vrijeme sve se više pozornosti posvećuje dermatološkim problemima pa se i u deterdžentima upotrebljavaju blaži tenzidi.

VIDI OVO: Što ti se dogodi ako se ne tuširaš

CIMET, LIMUN, KAVA... Evo kako se riješiti neugodnih mirisa u stanu - brzo i lagano

VIDI OVO: 5 najgorih noćnih mora na svijetu.

Idi na 24sata

Komentari 35

  • 31.05.2018.

    Skoro sve ide u perilicu. Tako da minimalna količina čarlija mi ne smeta.

  • Wrazica. 31.05.2018.

    Ne znam kad sam zadnji put oprala sude na ruke. Sude samo kratko isperem pod mlazom vode i u perilicu.

  • invidico 31.05.2018.

    Moraju nas nekak natjerati da otvaramo clanke:)

Komentiraj...
Vidi sve komentare