To je to što me zanima!

Nove smjernice: Kikiriki, riba i jaja se daju djeci s 4 mjeseca

Američki pedijatri su objavili nove smjernice vezane za uvođenje novih namirnica djeci, pa sada kravlje mlijeko, jaja, kikiriki i ribu trebaju djeci početi davati već u dobi od četiri mjeseca
Vidi originalni članak

Kravlje mlijeko, jaja, kikiriki i ribu djeci bi trebalo početi davati već u dobi od četiri mjeseca jer tako rana izloženost ovim namirnicama, koje su poznati kao alergeni, zapravo može spriječiti kasnije neželjene alergijske reakcije, kažu američki pedijatri u novim smjernicama koje su objavljene prije nekoliko dana, a posve su oprečne onim dosadašnjim.

Sada su na snazi smjernice koje kažu da kravlje mlijeko djeca mogu početi piti tek s godinu dana, jaja im je dopušteno davati kada navrše dvije godine, a kikiriki i ribu tek sa tri. Nove smjernice američkih pedijatara, dakle, u potpunosti su drugačije od onoga što se sada primjenjuje u kompletnoj zapadnoj medicini.

Prof.dr. Mirjana Turkalj, alergologinja i zamjenica ravnatelja Dječje bolnice Srebrnjak, kaže da europske smjernice još nisu usklađene s američkim, a dok se ne dogode bilo kakve promjene u europskim smjernicama, liječnici će se i dalje pridržavati onih pravila koja su trenutno na snazi.

- Europa će zasigurno revidirati svoje smjernice, ali ne na način da se one generalno primjenjuju na svakog pacijenta, nego da se ide na individualni pristup i da se kroz kategorizaciju za svako dijete ponaosob nađe ona najbolja varijanta. Dakle, ne može se generalizirati, jer ne vrijede ista pravila za posve zdravo dijete ili za ono koje već ima nekakve alergijske reakcije ili senzibilitet na hranu - pojašnjava prof.dr. Mirjana Turkalj.

SRETAN DAN OČEVA Hrvatski super tate: Živim sa šestero djece, mama nam fali...

S obzirom da američki pedijatri po novom preporučuju davanje potencijalno alergene hrane već u dobi od četiri mjeseca, može li se uopće tako rano znati ima li dijete razvijenu neku preosjetljivost? Prof.dr. Turkalj kaže da oni kao stručnjaci imaju posebne metode kojima se utvrđuju čimbenici rizika kod posve male djece, a tamo gdje se pokaže potreba, djecu se šalje na testiranja koja se mogu obaviti već kada navrše mjesec dana. Dakle, u najranijoj dobi se može točno odrediti kako određenom djetetu treba prilagoditi ishranu i kompletan način funkcioniranja.

Alergijske reakcije na hranu češće se javljaju u ranijoj životnoj dobi. Kod djece se, osim na proteine kravljeg mlijeka, najčešće susreće alergija na jaja, kikiriki i brašno. U djece mlađe od tri godine najčešća je alergija upravo na već spomenute proteine kravljeg mlijeka. Ona se u 80 posto slučajeva izgubi u dobi od pet godina, za razliku od alergije na kikiriki na koji se kod samo 20 posto djece tijekom odrastanja razvije tolerancija.

NAJDRAŽE IM JE ONO ŠTO NE SMIJU: Ova dva horoskopska znaka će se najčešće upustiti u zabranjene veze

Idi na 24sata

Komentari 55

  • 21.03.2019.

    Ovo je strahovito nemarno i aljkavo prenesena stara vijest i to iz lošeg izvora ("podmazanog" industrijom dječje hrane). Već skoro 10 godina napuštene su tablice uvođenja krute hrane koje su grupirale namirnice prema alergenosti. Dokazano je ne samo da odgađanje alergenih namirnica nema smisla (za inače zdravo dijete, iznimka su djeca koja u najbližoj obitelji imaju alergičare) nego da ranije uvođenje alergena smanjuje rizik razvoja alergija. Prvo se to odnosi na jaje, a onda na ostale namirnice (neko voće, riba, orašidi). Dakle, ako je dijete zdravo i u najbližoj obitelji nema alergičara, nakon što krene uvođenje krute hrane, nema smisla odgađati uvođenje namirnica koje se smatraju alergenima (jaja, neko voće i sl.). To NE ZNAČI da je potrebno uvoditi krutu hranu prije navršenih 6 mjeseci. Samo znači da nema velike štete ako se uvede ranije (prema svim vodećim neovisnim stručnjacima, nema ni koristi), ali je preporuka da se kruta hrana počne uvoditi sa 6 mjeseci djeteta. Do tada djetetu zbilja ne treba nikakva druga hrana osim mlijeka, majčinog ili mliječne formule. Kikiriki se NE UVODI u prehranu djeteta mlađeg od 3 godine u obliku zrna jer postoji veliki rizik od gušenja. Smije se uvesti mljeven ili u obliku maslaca/namaza. Životinjsko mlijeko nakon navršene godine je oduvijek preporuka, a ne nova. Djetetu nakon godine dana ne trebaju adaptirana mlijeka, ako već obitelj konzumira mlijeko.

  • 20.03.2019.

    Dajte ljudi maknite ovu glupost dok se nije nasao neki pametnjakovic koji ce ,ponukan ovime,svojoj 4mj.bebi dati kikiriki!!

  • Čavoglavi Hrvat 20.03.2019.

    Kakvo moze biti, ako je iz kokošje stražnjice.

Komentiraj...
Vidi sve komentare